Za przewodników służą tu mieszkańcy izerskiej ziemi, którzy chętnie przed każdym, kto zawędruje w ten rejon uchylą rąbka swojego życia, pokażą tajniki własnego warsztatu, zaproszą na niecodzienny posiłek czy podróż w czasie do świata sprzed wieków.
Ekomuzeum Izerska Wieś to sieć wielu punktów na terenie Pogórza Izerskiego i Gór Izerskich, które tworzą spójną ofertę turystyczną. Każdy z przystanków jest inny. Nie brakuje tu domów licznych artystów mieszkających na tym terenie. Można więc przekonać się, czy rzeczywiście nie święci garnki lepią; można namalować coś na szkle; ozdobić zwyczajne pudełko techniką decoupage i wyczarować z niego piękną szkatułkę… Można podpatrzeć, jak powstają średniowieczne instrumenty i posłuchać, jak brzmi ich głos. Można także zajrzeć do prawdziwych gospodarstw, gdzie hoduje się kozy czy spróbować swoich sił w psim zaprzęgu. Warto też zajrzeć do miejsc, z których zionie historią – dawnego ewangelickiego kościoła czy izby historycznej, do której eksponaty znoszą zapaleni regionaliści.
Czy nie zgubimy się w tym szlaku bez strzałek i drogowskazów? Bez obaw. Jeśli tylko trafimy do Starej Kamienicy to dostaniemy do rąk mapkę z zaznaczonymi poszczególnymi punktami – w jakiej kolejności je odwiedzimy będzie zależało tylko od nas. Możliwe, że serdeczność gospodarzy pierwszego wybranego miejsca okaże się tak wielka, że jednego dnia nie zwiedzimy nic innego. Ale spokojnie. W Ekomuzeum Izerskiej Wsi trzeba zatrzymać się na dłużej. Warto więc cieszyć się daną chwilą do syta i nie pędzić dalej i dalej. Tu można zwolnić i naładować akumulatory. A kto wie, być może za jakiś czas, któryś z wędrowców zechce być nie tylko duchem przemykającym przez dzikie zakątki Pogórza, ale jego stałym mieszkańcem?
- „Ekomuzeum Izerska Wieś – Jizerska Ves” obejmuje 39 ekomuzeów po stronie polskiej i czeskiej Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego. Wszelkie informacje na stronie internetowej www.izerskawies.com. Zapraszamy do naszego fanpage na facceboku – zachęca do odwiedzin koordynator projektu
Centrum Informacji Turystycznej w Starej Kamienicy Adam Spolnik.