Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11443
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczeń Norwida badał historię kosmosu w Heidelbergu

Wtorek, 10 września 2013, 7:40
Aktualizacja: Środa, 11 września 2013, 7:02
Autor: Mea
Jelenia Góra: Uczeń Norwida badał historię kosmosu w Heidelbergu
Fot. Mea
Michał Leś, uczeń trzeciej klasy matematyczno–fizycznej z II LO im C.K. Norwida w Jeleniej Górze–Cieplicach, jako jedyny przedstawiciel Polski wziął udział w projekcie „Międzynarodowa, letnia szkoła w Heidelbergu 2013” w Instytucie Maxa Plancka.

Uczeń podczas wakacji, był na miesięcznych zajęciach w Instytucie Maxa Plancka w Heidelbergu, który zajmuje się szkoleniem przyszłych naukowców m.in. z dziedziny fizyki. W projekcie wzięło udział 21 uczestników w wieku licealnym z całego świata m.in. z Australii, Anglii, Francji, Japonii, USA.

- Wcześniej brałem udział w innowacyjnym projekcie „Szlifowanie Diamentów”, organizowanym przez Fundację Edukacji Międzynarodowej oraz startowałem w Olimpiadzie Fizycznej. Mój nauczyciel fizyki powiedział mi, że jest kolejny, ciekawy projekt, więc złożyłem wniosek w mojej szkole, która przesłała dokumenty do instytutu. Jego przedstawiciele sprawdzili przez telefon moje umiejętności z języka angielskiego, w którym były prowadzone zajęcia i udało się – opowiadał Michał Leś.

Heidelberg współpracuje z miastem Bautzen, które z kolei jest partnerem Jeleniej Góry. Dzięki temu nasze miasto miało zagwarantowane jedno miejsce w projekcie, który odbywa się co roku.

– Wybrałem warsztaty fizyczne, a inni uczestnicy korzystali np. z zajęć dotyczących walki z rakiem, badaniami chemicznymi czy medycznymi. Dokładnie zajmowałem się fizyką cząsteczkową, która interesowała mnie od zawsze. Z tą dziedziną nauki wiążę swoją przyszłość i studia. Oprowadzono nas po muzeum fizyki, gdzie znajdowały się m.in. akceleratory cząstek oraz prezentowano fizykę doświadczalną. Brałem udział w wykładach wprowadzających do warsztatów – mówił nam uczeń.

- W laboratorium na najnowocześniejszym sprzęcie, wraz z kolegą z Korei Południowej, badaliśmy miony, czyli cząsteczki z kosmosu, które powstają w wyniku wysokoenergetycznych interakcji fal kosmicznych z materią. Dzięki nim możemy badać historię kosmosu i mechanizm jego powstania. Nauka o cząsteczkach przybliża nas do odkrycia początku wszechświata. Na koniec obozu musiałem stworzyć prezentację i pokazać swoje wnioski. Podszkoliłem się też w języku angielskim – dodał.

Michał Leś za rok planuje rozpocząć studia na Politechnice Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
616
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group