MUNOL, czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych w języku angielskim, odbywa się co roku na przełomie maja i czerwca na północy Niemiec w urokliwej Lubece. ZSO nr 1 im. Stefana Żeromskiego to jedyna publiczna szkoła w Polsce, która dostaje zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu. MUNOL to zgromadzenie młodzieży z całego świata, m.in.: z Tajwanu, Turcji, a także Rumunii, Estonii, Włoch, Niemiec, Szwecji i innych krajów europejskich.
Każda delegacja pracuje w innej komisji lub komitecie, np. Radzie Bezpieczeństwa ONZ, komisji ekonomiczno-społecznej czy komisji zajmującej się prawami człowieka. Podczas obrad omawiane są aktualne tematy dotyczące problemów współczesnego świata np. cyberprzestępstwa, przemyt broni, niezależność Kurdystanu czy bezpieczne wykorzystanie dronów.
Możliwość uczestnictwa w MUNOLU to dla uczniów „Żeroma” ogromne wyróżnienie – nie każdy może wcielić się w reprezentanta Chin czy Kanady! Poprzez udział w konferencji uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności językowe, bowiem jedyny język, którym mogą się tam posługiwać to angielski. Młodzież ćwiczy także swoje umiejętności retoryczne. Najważniejsze dla uczniów jest to, że dzięki MUNOLOWI są w stanie przezwyciężyć swój lęk i nauczyć się przemawiać przed tłumem osób – a dokładnie sześciuset, ponieważ tylu gości liczy wspomniane wydarzenie. Poznanie innych kultur oraz nawiązanie nowych, międzynarodowych przyjaźni to kolejny plus wyjazdu.
- Osiem dni spędzonych w Lubece diametralnie zmieniło nasze postrzeganie współczesnego świata, a dla części z nas było też kamieniem milowym w samorozwoju. Z niecierpliwością oczekujemy przyszłorocznej konferencji!- mówią tegoroczni uczestnicy MUNOLU.