Tytuł Honorowego Obywatela Jeleniej Góry otrzymał Józef Lipień, który wyróżnienie odebrał we wrześniu 2016 r. podczas turnieju zapaśniczego o Złoty Pas. Podczas uroczystej gali w imieniu byłego mistrza świata, srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Moskwie przemawiał Czesław Czerniec. Następnie nadszedł czas na tytuły „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry”, które otrzymali kolejno: Ligia Jamer, Jan Rokosz, ś.p. Grzegorz Jędrasiewicz, Henryk Chemicz, Julian Gozdowski, Tadeusz Gajewski, Zuzanna Dziedzic, Zuzanna Turwanicka, Wawrzyniec Pióro, Eugeniusz Ragiel, Edward Masełko, Zespół Wokalny „Sybiraczki i Kresowianie”, Szkoła Podstawowa Nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 im. Stanisława Staszica. Z kolei nagrody Miasta Jeleniej Góry powędrowały do Lucyny Kornobys, Janisława Hillera, Mirosława Wieczorkiewicza oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Bolesława Chrobrego.
Momenty wręczenia statuetek wywoływały różne emocje, były chwile radości, dumy, ale i wzruszenia, których nie kryła Ligia Jamer oraz Julian Gozdowski, który podobnie jak Lucyna Kornobys był wynagradzany owacją na stojąco.
- Przyjechałem na ten teren w czerwcu 1945 roku. Byłem wtedy dzieckiem i tacy jak ja, w obecnym Sobieszowie – wtedy to się nazywało Chojnasty – spotykaliśmy się w jednym miejscu, to była taka świetlica, którą był wielki kasztan koło kościoła – wspominał Julian Gozdowski. - Wiedzieliśmy, że przyjechaliśmy na ziemie odzyskane z różnych terenów i chcieliśmy tworzyć nową tradycję polską. Nagrodę Zasłużonego dla Miasta Jeleniej Góry dedykuję tym wszystkim, którzy w 1945 roku... [moment wzruszenia nagrodzony brawami] – wielu z nich już nie żyje. To byli przyjaciele, z nimi się bawiłem i to jest też ich zasługa, że ja dzisiaj w ich imieniu – tych wszystkich, którzy tworzyli tradycję jeleniogórską w Chojnastach, otrzymałem ten tytuł – mówił honorowy prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, żywa legenda biegów narciarskich.
Wśród nagrodzonych była też lokalna królowa pszczelarzy Zuzanna Turwanicka, która z charakterystycznym poczuciem humoru zadeklarowała, że będzie się jeszcze starać o zdrowie i pouprawia trochę sportu. Doceniono także ponad 50 lat pracy z młodzieżą trenera łuczników Henryka Chemicza, a także 46 lat pracy Mirosława Wieczorkiewicza.
- Myślę, że Jelenia Góra ma powody do radości jeśli chodzi o ludzi. Mamy wspaniałych mieszkańców, którzy z pasją wpływają na życie tego miasta. Jest czym się pochwalić, możemy być z nich dumni i powinniśmy więcej czerpać z tych naturalnych zasobów, które mamy – powiedział Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry. - Ludziom trzeba podziękować, a Jelenia Góra,jeśli mowa o największych kapitałach, to są właśnie ludzie – przyznał prezydent Marcin Zawiła.
Ceremonię uświetniły występy uczestników zajęć wokalnych pod opieką Renaty Kryńskiej w jeleniogórskim Młodzieżowym Domu Kultury. Na scenie Teatru Norwida wystąpili: Katarzyna Kasprzak, Natalia Droń, Sławomir Wyłup, Ewa Kobielska, Kirył Pietruczuk oraz zespół Minimum.