Jelenia Góra: „W krainie animacji” czy film o teatrze w MDK
Aktualizacja: 10:49
Autor: Angela
Formy teatralne prowadzone w Młodzieżowym Domu Kultury przez Krzysztofa Zwolińskiego już przeszło 10 lat wzbogacają ofertę ośrodka kultury. W zajęciach „Metafory” udział mogą brać gimnazjaliści i licealiści. Obie grupy mają na swoim koncie wiele sukcesów i nagród w konkursach teatralnych. Ostatnio „Metafora” specjalizuje się w spektaklach multimedialnych (otrzymała m.in. wyróżnienie za „Pamiętnik”), ale również tworzy musicale, tj. „Leniwiec – bracia zwariowani” zrealizowany wspólnie ze znaną grupą punkową czy też spektakl autorstwa Klaudiusza Leśniaka z niezapomnianymi aranżacjami Elvisa Presleya, w którym to wspomniany piosenkarz ląduje na polskiej wsi. Obu grupom co roku udaje się przygotować po 2-3 spektakle, które są wystawiane w macierzystej placówce MDK oraz na przeglądach teatralnych i w szkołach.
Prowadzący zajęcia pozwala aktorom na tworzenie własnych scenariuszy. Wspólnie z uczestnikami zajęć pisane są autorskie teksty, za które obie grupy dostały już wiele nagród, w tym za: „W poszukiwaniu narratora” Damiana Liszatyńskiego, „Męskie – Żeńskie” nagrodzone w Żarowie za niezapomniane kreacje Pawła Nowotnika i Michała Gawła, „Przygody Tools” Antoniny Olszewskiej czy wspomniane musicale. Grupa „Agrafka” swego czasu specjalizowała się w kabaretowych parodiach nagradzanych na przeglądach w Osiedlowym Domu Kultury przez jurorkę Irminę Babińską. Kręciołek”, „Mitologia w krzywym zwierciadle” – to tylko niektóre tytuły z popisowymi rolami Jakuba Mieszały.
- Zajęcia teatralne prowadzone w młodzieżowym Domu Kultury to nie tylko żmudne ćwiczenia dykcji, ale również możliwość realizacji własnych pomysłów literackich oraz częste występy przed widownią i udział w konkursach i przeglądach – mówi Danuta Sitek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury „Jelonek”. – Takie zajęcia to odpowiedź na niechlujstwo dzisiejszej wymowy wśród dzieci i młodzieży. Możliwość połączenia teatru i nowoczesnych technik multimedialnych wpływa na atrakcyjność tych zajęć. Dzieci uczą się klasycznych wierszy Tuwima i Brzechwy i realizują do nich animowane filmy z użyciem najnowocześniejszej filmowej technologii. Chętnych do udziału w artystycznych eksperymentach zapraszamy do Młodzieżowego Domu Kultury, bo są jeszcze wolne miejsca – dodaje Danuta Sitek.