Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11048
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W Przesiece powstał ogród japoński

Sobota, 19 lipca 2014, 8:10
Aktualizacja: Niedziela, 20 lipca 2014, 8:13
Autor: Manu
Region: W Przesiece powstał ogród japoński
Fot. BM
Nie trzeba jechać aż do Japonii, żeby poczuć się jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wystarczy odwiedzić prawdziwy Ogród Japoński “Siruwia” (Sylwia) w Przesiece, który przyciąga malowniczymi kompozycjami skalnymi i z roślin ozdobnych. Można go zwiedzać.

Ogród japoński w Przesiece powstał dzięki prywatnej inicjatywie Sylwii i Jakuba Kurowskich, nad którym pracowali przez ponad pięć lat. Miejsce wybrano nieprzypadkowo: teren jest ładnie ukształtowany. Są tu małe pagórki, wodospady, ścieżki. Do stworzenia japońskiego krajobrazu właściciele ogrodu wykorzystali ok. 50 tys. ton różnorodnego kamienia. A wszystko to na terenie półtora hektara.

- Podstawową zasadą ogrodu japońskiego jest naśladowanie przyrody. Ogród należy tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka - mówi Jakub Kurowski. - Mamy tu ogromny zbiór roślin ozdobnych i pokaźną kolekcję drzew i krzewów charakterystycznych dla ogrodów Japonii – dodaje. Łącznie w całym ogrodzie zasadzono około 600 krzewów.

Powstały stylistycznie związane z ogrodami Japonii, nawierzchnie żwirowe, kamienne i drewniane, elementy małej architektury i wyposażenia. Tak wygląda polana z elementami zieleni w stylu japońskim. Roztacza się z niej widok na staw oraz najbliższą okolicę. - Ogród można podziwiać także z przeciwległego brzegu stawu – informuje Sylwia Kurowska.

Różanecznik, azalia, rododendron, grążele, kiścienie, magnolie, miłorząb japoński, niwaki, paproć japońska, pierisy, sosna gęstokwiatowa Oculus Draconis czyli popularne “oko smoka”, tulipanowiec, żywotniki… – wymieniać znane i mniej spotykane u nas w regionie gatunki roślin można bez końca. Roślinność jest jednak odpowiednia do klimatu Karkonoszy: klony japońskie, limby, bonsai, kwiaty. I jedynie gunnera olbrzymia musi być zabezpieczona przed przymrozkami.

Poza bogatą roślinnością, klimat zgodny z zasadami tworzenia japońskich ogrodów buduje siedem stawów, strumienie, kamienne kompozycje, latarnie, ścieżki, mostki, plaże, oczko wodne, a także trzy duże wodospady, w tym 6-metrowy rwący i spokojny.

Do ogrodu prowadzi drewniana główna brama wejściowa w stylu japońskim. Po przeciwnej stronie na trasie ścieżki ustawiono kilka tablic edukacyjnych “Nasz region – nasza przyroda” we współpracy z Nadleśnictwem “Śnieżka” w Kowarach, w ramach unijnych “Małych Projektów”.

W ogrodzie japońskim w Przesiece odbywają się także ciekawe wydarzenia kulturalne, choćby zorganizowany ostatnio koncert muzyki poważnej, który zgromadził ponad dwustu widzów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group