Dwadzieścia jeden postulatów strajkujących załóg wielu zakładów w całej Polsce przeszło już do legendy jako symbol woli Polaków, którzy mieli dość zniewolenia przez tamten system. Jednym z najważniejszych żądań było utworzenie wolnych związków zawodowych.
Powstały wówczas NSZZ „Solidarność” odegrał kluczową rolę w transformacji ustrojowej, która rozpoczęła się faktycznie właśnie wtedy. I po okresie „karnawału Solidarności”, stagnacji stanu wojennego i lat 80. XX wieku, zakończyła się wyborami kontraktowymi 4 czerwca roku 1989.
Jeleniogórskim echem tamtych wydarzeń był, między innymi, strajk w ówczesnym Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym zakończony po podpisaniu Porozumień na Wybrzeżu. Na pamiątkę ustawiono przed zajezdnią MZK obelisk, bodaj jedyny trwały znak Sierpnia’80 w Jeleniej Górze.
Żądania robotników sprzed 31 lat pod wieloma względami stały się postulatami ponadczasowymi. I choć zmienił się system, a rola Solidarności została zmarginalizowana, zdaniem wielu związkowców sytuacja w Polsce wciąż daleka jest do spełnienia tamtych założeń.