W ramach programu "Dobry posiłek w szpitalu" oprócz poprawy jakości żywienia przeprowadzane są porady żywieniowe udzielane przez dietetyków pacjentom. Posiłek chorego dostosowany jest do jego aktualnych potrzeb żywieniowych oraz stanu zdrowia. Poza tym na stronie internetowej WCSKJ publikowany jest też jadłospis tygodniowy oraz zdjęcia posiłków, które otrzymują pacjenci.
Zwyczajnie smaczne?
Właściwie zbilansowana dieta, zarówno pod kątem wartości energetycznych, jak i odżywczych, jest niezwykle istotnym elementem zachowania odpowiedniego stanu zdrowia - mówi dietetyk, Magda Woźniak, która udziela pacjentom WCSKJ porad żywieniowych w ramach programu. - W przypadku choroby stanowi ważny czynnik, który warunkuje szybkość powrotu do pełnej sprawności. Dlatego staramy się, aby każdy posiłek, który serwujemy naszym pacjentom, był pełnowartościowy, tj. zawierał wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy, urozmaicony i zwyczajnie smaczny.
Pacjenci zadowoleni od kilku tygodni?
Program działa już od kilku tygodni, a pacjenci wydają się być bardzo zadowoleni z jego wdrożenia dodaje naczelna pielęgniarka WCSKJ, Monika Kumaczek. - Dobrze, że nasz szpital bierze udział w tego typu projektach. To pokazuje, że jesteśmy otwarci na zmiany i korzystamy z dostępnych możliwości, aby jak najlepiej spełniać swoje zadania.
Celem rządowego programu jest jakościowa poprawa żywienia pacjentów, jak również ich edukacja żywieniowa w temacie stosowania odpowiednich diet. Szpitale, które zakwalifikowały się do programu otrzymują dofinansowanie w wysokości 25 zł 65 gr na jednego pacjenta dziennie. Pilotaż „Dobry posiłek w szpitalu” potrwa do 30 czerwca 2024 r. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, łączna kwota rocznie przeznaczona na program pilotażowy przy założeniu, że weszłyby do niego wszystkie szpitale, może sięgnąć od kilkuset milionów złotych do około 1,2 mld zł.