W najbliższym tygodniu projekt trafi pod obrady Sejmu. Samorządy, które już węgiel kupiły drożej niż cena w projekcie nic nie stracą, ponieważ zostanie im to zwrócone na podstawie faktur korygujących. Prawo co prawda nie działa wstecz, ale w tym przypadku tak się stanie, o ile Sejm i Senat przyjmą ustawę, a Prezydent RP ją podpisze.
Ustawa nie będzie nakazywała samorządom uczestniczenia w pośrednictwie węglem będzie to na zasadzie dobrowolności gmin. Jeśli dany samorząd nie przystąpi do sprzedaży, mieszkańcy będą mogli kupić węgiel w sąsiedniej gminie lub od wskazanej firmy. Wiele miast, nie czekając na ustawę zakupiło już węgiel, inne - jak np. Kamienna Góra - nie rozważały takiej możliwości właśnie ze względu na brak przepisów.
A sytuacja na składach nie wygląda najlepiej, ponieważ węgla luzem nie można kupić. Jest tylko na worki importowany, a krajowego nie ma wcale. Z informacji, jakie podał skład opału w Boguszowie Gorcach ostatnia dostawa węgla była 6 września. Tak samo jak w Kamiennej Górze. Na tych składach można kupić węgiel w workach z Indonezji po 85 zł za 25 kg. Na składzie w Jeleniej Górze można kupić węgiel luzem, ale tylko importowany. (Ceny z 14 października 2022 r.)