Ponad 100 mln złotych przeznaczy na odbudowę zabytków zniszczonych przez powódź Dolnośląski Urząd Wojewódzki.
Z Nowym Rokiem ruszył kolejny programem wsparcia dla poszkodowanych przez wrześniowa powódź. Do 31 stycznia, można aplikować o środki z programu dotacyjnego na usuwanie skutków powodzi w obiektach wpisanych do rejestru zabytków.
Wnioski mogą składać osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego lub właściciele lub posiadacze zabytków, w tym samorządowe instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia, kościoły i związki wyznaniowe, a także podmioty gospodarcze. Dotacje obejmą m.in.: ekspertyzy i dokumentację, badania konserwatorskie, prace zabezpieczające i konserwację zachowawczą
W naszym województwie aż 240 obiektów z rejestru zabytków i 2120 z Gminnych Ewidencji Zabytków zostało zniszczonych - informuje wojewoda dolnośląski Anna Żabska. Już teraz trwają prace zabezpieczające. Miedzy innymi w Stroniu Śląskim zabezpieczono kaplicę św. Onufrego, a w Lądku-Zdroju uszkodzony most św. Jana. Z początkiem marca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomi kolejny program, dzięki któremu właściciele zabytków będą mogli ubiegać się o refundację kosztów poniesionych w ciągu ostatnich 3 lat na prace przy obiektach. Powołałam również specjalny zespół ekspertów, aby wesprzeć samorządy merytorycznie w procesie odbudowy. Wspólnie pracujemy nad przyspieszeniem procesu odbudowy.