Z ustaleń poczynionych w trakcie śledztwa wynika, iż członkowie tej grupy zwracali się o przyznanie subwencji finansowych z tytułu tzw. tarczy antykryzysowej, wykorzystując do tego powiązane kapitałowo i osobowo podmioty gospodarcze, które nie prowadziły rzeczywistej działalności -fikcyjnie zatrudniały pracowników bądź zatrudniały tę samą osobę w kilku lub kilkunastu firmach. W ten sposób wyłudzono blisko 6 milionów zł, przy czym kwota ta może się jeszcze zwiększyć, ze względu na wciąż prowadzone w tej sprawie czynności i dalsze ustalenia.
Kilka dni temu policjanci weszli do kilku biur i mieszkań na terenie Dolnego Śląska i Wielkopolski. Zatrzymano 11 osób, wśród nich znalazł się „mózg” całego przestępczego przedsięwzięcia – 43-latek, który już wcześniej był notowany w związku z przestępstwami gospodarczymi. Przeszukano również biura-siedziby podmiotów, którymi posłużono się w przestępczym procederze. Zabezpieczono znaczne ilości dokumentacji, nośniki danych, komputery, karty sim. Policjanci zajęli również gotówkę w kwocie ponad 300 tys. zł. Ponadto u jednej z zatrzymanych osób znaleziono środki psychotropowe.
Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzeń pieniędzy na kwotę znacznej wartości oraz zarzut „prania” brudnych pieniędzy. Jedna z osób odpowie również za zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą. Wobec pięciu osób skierowano do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.