Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11049
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Wynagrodzenie zasadnicze pracownika – jak je ustalić?

Czwartek, 26 września 2024, 11:13
Aktualizacja: 11:14
Autor: Artykuł sponsorowany
Polska: Wynagrodzenie zasadnicze pracownika – jak je ustalić?
Fot. ts
Będąc zatrudnionym w danej firmie, zadaniem pracownika jest wykonywanie swoich obowiązków. Są ściśle określone na rzecz pracodawcy i należy je wypełniać w wyznaczonym czasie. Pracodawca z kolei zobowiązuje się do wypłaty pensji. Co to jest wynagrodzenie zasadnicze? Czy powinno być ustalone w umowie? Wyjaśniamy.

Jakie są składniki wypłaty i czym jest wynagrodzenie zasadnicze?


Składniki wynagrodzenia powinny pełnić funkcję motywacyjną dla pracowników. Pracodawca ustalić może, które z nich przysługiwać mogą pracownikowi z tytułu wykonywanych zadań w pracy. Wśród składników, które są obowiązkowe w wynagrodzeniu, mamy m.in. wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie przysługujące za czas niewykonywania pracy (np. chorobowe, urlopowe), diety za podróż służbową, dodatki za nadgodziny, odszkodowania i odprawy (np. emerytalno-rentowe).

Wyróżnić możemy też dobrowolne składniki wynagrodzenia, co bliżej pozwala zrozumieć np. przelicznik brutto netto. Do takich składników wliczyć można prowizje, premie i nagrody regulaminowe, a także dodatki do wynagrodzenia (np. stażowe).

Czym jest wynagrodzenie zasadnicze? To podstawowy i obowiązkowy składnik pensji. Można określić je stawką miesięczną, prowizyjną, godzinową lub akordową. Najczęściej jednak wypłaca się je miesięcznie. Jeśli w ciągu miesiąca pracownik nie był obecny w firmie i nie może w związku z tą nieobecnością zachować prawa do wynagrodzenia, miesięczna stawka jego wynagrodzenia ulegnie obniżeniu.

Wynagrodzenie zasadnicze – musi być opisane w umowie?


Układ zbiorowy pracy określa warunki wynagrodzenia lub innych świadczeń przyznawanych w firmie. Jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 50 pracowników nieobjętych zbiorowym układem pracy, ustala warunki dotyczące wypłat w regulaminie wynagradzania. Nie musi jednak tworzyć takiego regulaminu, gdy pracuje dla niego mniej niż 50 pracowników. W takim przypadku wynagrodzenie powinno zostać ustalone w umowie o pracę.

W zależności od stanowiska pracy stawki mogą być zróżnicowane. Warunki często ustala się w drodze negocjacji podczas zawierania umów o pracę. Składka zdrowotna ryczałt czy podatki rządzą się swoimi prawami. Pracodawca również powinien pamiętać o prawie pracowników do wynagrodzenia, zwracając uwagę na wewnętrzne przepisy płacowe.

Pracodawca w umowie o pracę ustalił wynagrodzenie mniej korzystne, niż jest opisane w wewnętrznych przepisach płacowych? Wówczas pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę wynagrodzenia w wysokości, jaka przewidziana jest w np. regulaminie wynagradzania.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o wynagrodzeniu zasadniczym?


Należy podkreślić, że wynagrodzenie zasadnicze jest czymś innym niż minimalne. Wynagrodzenie zasadnicze to główny element wypłaty pracownika – podstawowa kwota, którą otrzymuje za np. miesiąc pracy. Minimalne dotyczy z kolei najniższej płacy, jaką pracownik musi otrzymać w związku z wykonywaniem swoich obowiązków w ramach umowy o pracę.

Pracownik powinien tak samo znać definicję wynagrodzenia zasadniczego, jak przedsiębiorca progi podatkowe 2024. Warto dodać, że każdy pracownik na koniec miesiąca powinien mieć również gwarancję, że dostanie przynajmniej wynagrodzenie minimalne. W 2024 roku wynosi ono 4,3 tys. brutto.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group