Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona
Czytających: 9010
Zalogowanych: 79
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Wystawa o trenerze – legendzie

Niedziela, 19 listopada 2023, 11:20
Autor: WAC
Karpacz: Wystawa o trenerze – legendzie
Fot. Muzeum Sportu i Turystyki/Grzegorz Truchanowicz
Postaci najwybitniejszego trenera w dziejach polskiego futbolu czyli Kazimierza Górskiego poświęcona jest najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

W otwarciu wystawy, które odbyło się w ostatni piątek brał udział syn Kazimierza Górskiego – Dariusz oraz mistrzyni olimpijska w strzelectwie Renata Mauer - Różańska.

Wystawa w Karpaczu organizowana jest we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Fundacji Kazimierza Górskiego. Została przygotowana w 50. rocznicę pamiętnego meczu Anglia – Polska na Wembley w Londynie. Polska zremisowała wtedy 1:1 i awansowała do finałów mistrzostw świata. Człowiekiem, który zatrzymał Anglię był trener Kazimierz Górski. Zwiedzając wystawę można wiele się dowiedzieć na temat historii pracy trenerskiej Kazimierza Górskiego i największych osiągnięć polskiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej.

Legenda sportu

Kazimierz Górski to legenda polskiego sportu. Urodził się w 1921 roku we Lwowie. Jako piłkarz debiutował w rodzinnym mieście, ale swój jedyny mecz w reprezentacji Polski – z Danią w 1948 roku – rozegrał będąc zawodnikiem Legii Warszawa. W tym klubie rozpoczął też karierę trenerską, asystując swemu idolowi z dzieciństwa, Wacławowi Kucharowi. Potem – już samodzielnie – prowadził warszawski Marymont, a następnie Legię, Lubliniankę, Gwardię Warszawa i ŁKS Łódź.

Duże sukcesy

Jako trener reprezentacji Polski zadebiutował w 1971 roku wygranym meczem ze Szwajcarią w Lucernie i był to początek najwspanialszego okresu w historii polskiej piłki nożnej. Kolejne lata były pasmem wielkich sukcesów: mistrzostwo olimpijskie w Monachium (1972), zwycięskie eliminacje mistrzostw świata uwieńczone heroicznym bojem z Anglią na słynnym Wembley (1973), wywalczone we wspaniałym stylu trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Republice Federalnej Niemiec (1974) i srebrny medal olimpijski w Montrealu (1976).

W latach 1977-84 pracował w Grecji, gdzie dwukrotnie wybierano go trenerem roku; prowadzone przez niego kluby czterokrotnie zdobywały mistrzostwo i dwa razy puchar kraju. Po zakończeniu kariery trenerskiej przez kilka lat pełnił funkcję Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, otrzymując po zakończeniu kadencji godność Honorowego Prezesa PZPN.

Zmarł 23 maja 2006 roku w wieku 85 lat. Prezydent RP uhonorował Go pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Twoja reakcja na artykuł?

9
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
441
Tak
21%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
79%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Remont ulicy Krętej w Jeżowie
 
Kościół i wiara
Święto Światła w Krzeszowie
 
Jelonka wczoraj
Amunicję do pepeszy nosili na plecach
 
Aktualności
Sporo wizyt

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group