Wtorek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 7999
Zalogowanych: 57
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Z grobu na Szrenicę

Czwartek, 5 października 2023, 12:12
Autor: Sylwia Cybulska
Region: Z grobu na Szrenicę
W czasie porządkowania cmentarza komunalnego w Szklarskiej Porębie znaleziono dwie dawne płyty nagrobne. Okazało się, że tu pochowany jest twórca schroniska Szrenica.
Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej przeprowadzał prace związane z wymianą nawierzchni głównej alei natrafiając na dwa stare nagrobki. Nie ma bowiem w tym nic dziwnego; często było tak, że po likwidacji grobu wykorzystywano kamienne płyty choćby do łatania dziur w drogach, a czasem na podpory pod ławki, czasem na fundamenty domu.

Niektórych to oburza

Niektórych to oburza ale takie były praktyki. Dla historyków i pasjonatów takie odkrycie to jednak skarb i należą się podziękowania kierownikowi MZGK Michałowi Malskiemu za poważne potraktowanie sprawy.
- O ile "znam" prawie wszystkich z cmentarza ewangelickiego to w przypadku drugiego cmentarza niewiele starych grobów się zachowało ,a każdy człowiek to historia. Dla mnie tak samo ważna ,ta przedwojenna i powojenna - mówi radna Sylwia Cybulska.

Bouda z pysznym piwem

Płyta jest uszkodzona ale napis dość dobrze zachowany. Nie trzeba było dużo szukać - znałam to nazwisko, to były gospodarz schroniska Endlerbaude - Franz Endler. Dziś to znana po czeskiej stronie Vosecka Bouda - piękna, mała, kameralna bouda czyli buda, jak to mawiają Czesi z oryginalnym, okrągłym piecem i pysznym piwkiem.

Zmiana nastrojów

Po pierwszej wojnie światowej nastroje czesko-niemieckie uległy zmianie.Franz wraz z rodziną był Niemcem. Po 19 latach nie przedłużono mu koncesji na prowadzenie schroniska i wysiedlono z miejsca, w którym rodzina Endlerów była ponad 100 lat gospodarzami. Ta sytuacja wywołała oburzenie po śląskiej stronie gór. Zebrano pieniądze by wybudować schronisko większe, nowocześniejsze, po prostu lepsze.

Na przekór Czechom

Powiedzenie z tego okresu głosiło:

"Wybudowane zostało turystom dla wygody,
narciarzom dla schronienia, a Czechom na przekór "

Mowa oczywiście schronisku na Szrenicy, dawna nazwa to Reifträgebaude, które dziś jest jednym z najbardziej znanych w całych Sudetach.

Zmarła młodo

Przypadkowe znalezienie płyty nagrobnej przypomniało nam historię rodziny Endlerów. Okazuje się, że historia Szklarskiej Poręby odzywa się całkiem znienacka. Dlatego też organizowana jest akcja porządkowania zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego w Szklarskiej Porębie Dolnej przy ul.Waryńskiego. Będzie to już pojutrze, 7 października o godz.10.00.

- Za każdym razem w czasie sprzątania odkrywamy nowe nagrobki, a ja z wielkim entuzjazmem odkrywam historię ludzi tam pochowanych. Ludzi, którzy kochali to miasto tak jak my,tylko mówili innym językiem - dodaje radna Cybulska.

Na znalezionym nagrobku, pod nazwiskiem Franza jest też imię i nazwisko kobiety. Okazuje się, że to Anna Kluck, córka Franza, która zmarła młodo w wieku 32 lat, a mieszkała przy ul. Parkowej w Szklarskiej Porębie.

Sylwia Cybulska

Twoja reakcja na artykuł?

29
83%
Cieszy
2
6%
Hahaha
2
6%
Nudzi
2
6%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
187
Tak
22%
Nie
60%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
18%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
 
Ciekawe miejsca
Zamek Bolczów – dawna siedziba niby rycerzy, ale rabusiów
 
112
Stłuczka między Sobieszowem a Pakoszowem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group