Upamiętnia ono początek dzieła odnowy Kościoła chrześcijańskiego, czego symbolem stało się wywieszenie 31 października 1517 przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach świątyni w Wittenberdze. Autor krytykował ówczesny Kościół rzymskokatolicki głównie za handlowanie odpustami. Wystąpienie Marcina Lutra dały początek reformacji kościoła polegającej na zakorzenieniu wiary w Biblii a zwłaszcza w Ewangelii. Na pamiątkę tamtego wydarzenia – oprócz uroczystych nabożeństw – w kościołach luterańskich odbywają się, seminaria, prelekcje.
W cieplickim Kościele Zbawiciela ks. Wiesław Suchorab celebrował uroczyste nabożeństwo, po którym zapalono Latarnię Pamięci stojącą od 2006 roku na dawnym cmentarzu bezprawnie zabranym ewangelikom i skomunalizowanym. Z dewastowany i rozkradziony cmentarz zlikwidowano w latach 70. XX wieku, a w jego miejscu – pozostawiając w ziemi nieboszczyków – zbudowano chodnik, drogę asfaltową i drogę oraz kilka pawilonów.
Oprawę muzyczną Święta Reformacji zapewnił zespół Wang z Karpacza. Ewangelicy – choć nie obchodzą Wszystkich Świętych – mają zwyczaj odwiedzania w tym grobów swoich bliskich.