Jelenia Góra: Złe plany lekcji
Autor: TEJO
Chodzi o nieprawidłowo – zdaniem inspektorów – ułożone plany lekcji. – W wielu przypadkach zauważamy, że zajęcia kumulują się. Uczniowie mają pod rząd zajęcia z tego samego, męczącego przedmiotu, a do tego przerwy są skracane – usłyszeliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.
Na tak ułożone plany lekcji skarżą się często sami uczniowie, ale niewiele mogą zrobić. – Mamy dwie matematyki pod rząd, a potem fizykę. Jeśli nauczycielki od fizyki nie ma, na zastępstwo przychodzi pani od matematyki i są trzy lekcje z tego przedmiotu. Trudno wytrzymać – mówi Joanna z jednego z jeleniogórskich gimnazjów. Podobnie jest z językiem polskim oraz innymi przedmiotami „kierunkowymi”.
Dyrekcje placówek oświaty rozkładają ręce. Argumentują, że bardzo trudno jest ułożyć plan lekcji w ten sposób, aby wszystkim dogodzić. – Nauczyciele często wolą mieć dwie godziny pod rząd swojego przedmiotu. Łatwiej wówczas nadrobić zaległości i skuteczniej przygotować uczniów choćby do egzaminu gimnazjalnego lub matury – tłumaczą.
Zdaniem psychologa Agnieszki Krawczyk kumulowanie zajęć z tego samego przedmiotu nie sprzyja jego skutecznej nauce, choć wiele zależy od wykładowcy. – Jeśli lekcje są przeciętne, uczniowie nie potrafią skupić uwagi przez 90 minut na jednym przedmiocie. Po jakimś czasie po prostu się wyłączają, zwłaszcza, jeśli przez dwie godziny lekcyjne wałkowany jest ten sam temat – wyjaśnia Krawczyk.
Inspektorzy sanepidu zwracają też uwagę, że często najbardziej przeciążonymi w szkołach dniami są poniedziałek i piątek. – Po weekendzie uczeń czuje się jeszcze wyluzowany i uczy się mniej skutecznie, natomiast w piątek już myśli o weekendzie i też trudno mu się skupić – zauważa A. Krawczyk.
Ten argument w żaden sposób nie przekonuje pedagogów. – Nie uważam, że piątek, czy w poniedziałek powinny być same luźne przedmioty – mówi jeden z polonistów.
Sanepid zapowiada tymczasem kontrolę ułożenia planów lekcji w placówkach oświaty. Sankcji raczej nie będzie. Inspektorzy chcą uświadomić nauczycielom, że można ułożyć przyjazny dla ucznia rozkład zajęć.