Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8184
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Złodzieje świętości

Niedziela, 18 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 29 grudnia 2005, 19:09
Autor: TEJO
Część gotyckiego tryptyku z rzeźbą przedstawiającą Madonnę skradziono z kościoła w Niwnicach pod Lwówkiem. Łupem nieznanych sprawców stał się też rzeźbiony wizerunek św. Apostołów Piotra i Pawła. Ze świątyni zabrano także niektóre ornamenty. To sygnał, aby w zabytkowych kościołach w regionie jak najszybciej zadbano o założenie instalacji alarmowych.

Zdaniem specjalistów z jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków to jedne z najcenniejszych dzieł sztuki sakralnej skradzionych ostatnio. Policja we Lwówku Śląskim jest przekonana, że przestępcy wiedzieli, po co włamali się do kościoła. Choć znajduje się tam wiele innych zabytkowych obiektów, ukradli te, które są warte najwięcej. Weszli do środka po wyważeniu kraty okiennej.

W kościele nie było instalacji, która sygnałem o włamaniu spłoszyłaby złodziei. Są głosy, że do kradzieży przyczyniła się dyskusja podczas sesji rady miejskiej. W jej trakcie radni rozmawiali o zabezpieczeniach okolicznych świątyń. Mówiono także o tej w Niwnicach. Podkreślano, że właśnie tam alarmowej instalacji nie ma. Ale tych sygnałów na razie nie potwierdzają policjanci, choć wciąż prowadą ślledztwo w tej sprawie.

Podobne kradzieże miały miejsce także w okolicach Jeleniej Góry. W Szklarskiej Porębie kilka lat temu złodzieje skradli sakralne obrazy pędzla Vlastimila Hofmana. Dzieła udało się odzyskać policji. Kradzieże były także w kościele w Maciejowej.
- Mamy wewnętrzny monitoring wizyjny. Są także inne zabezpieczenia - usłyszeliśmy od księży w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. Solidne kraty i alarmy chronią też przed przestępcami pozostałe jeleniogórskie kościoły.
Ale w mniejszych miejscowościach regionu, w których są zabytkowe kościioły, jest gorzej. Parafian i księży nie stać na elektroniczne alarmy, a kraty bywają mało skuteczne.

- Złodzieje sakralnych zabytków często usiłują wywieźć łupy do innych krajów. Trafiają one do kolekcjonerów lub na giełdy staroci i do galerii - dowiedzieliśmy się od oficera operacyjnego policji.
Strażnicy graniczni zwracają szczególną uwagę na zabytkowe przedmioty wywożone z Polski. Bez zezwolenia konserwatora za granicę nie można przewieźć dzieł, które powstały przed 1945 rokiem.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group