Pierwszego dnia uczestnicy XLIII Olimpiady Geograficznej brali udział w trzech turach testów pisemnych – ich wyniki pozwoliły wyłonić 21 osób do części ustnej, która odbyła się w drugiego dnia. W sumie do zdobycia było 160 punktów, a zwycięzca – Mateusz Kiczak z II LO w Wałbrzychu zdobył 133,5 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Wojciech Michalak z III LO w Opolu (132,5 pkt.), który prowadził po części pisemnej, ale na uznanie zasługuje fakt, że uczestnik wielu olimpiad ze względu na stres zawsze odmawiał udziału w części ustnej, a tym razem przełamał się. Trzecie miejsce przypadło Mateuszowi Bożejko z Liceum Ogólnokształcącego Nr III we Wrocławiu (126 pkt.).
Mam nadzieję, że pobyt w Jeleniej Górze, w naszej szkole będziecie jeszcze długo mile wspominać. Mam też nadzieję, że zwycięzcy przekują ten sukces kiedyś na pracę zawodową, bo wielu finalistów i laureatów jest dzisiaj geografami, zajmują wysokie stanowiska na wyższych uczelniach i tego serdecznie wam życzę – mówiła do zgromadzonych w auli dyrektor „Żeroma” Małgorzata Kozińska.
W ciągu miesiąca okaże się ilu reprezentantów okręgu dolnośląsko-opolskiego weźmie udział w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w kwietniu w Suwałkach. - Wydaje mi się na podstawie punktacji, że cztery osoby mogą być pewne, ale myślę, że będzie więcej. O tym zdecyduje komitet główny jak sprawdzi wszystkie prace w Polsce – wtedy będzie podany próg – wyjaśnia Zdzisław Jary z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Mateusz Kiczak nie ukrywał radości ze zwycięstwa, tym bardziej, że rok wcześniej zabrakło mu jednego punktu, aby awansować do etapu centralnego. - Testy były dość ciężkie. Tematy dotyczyły Polski ogólnie, astronomii i klimatogramów, a trzecie było dość dziwne – były to same wykresy dotyczące gospodarki i przemysłu w Polsce, zmian w strukturze i usługach – powiedział uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu.
Przewodniczący jury ogłosił również tematy, które mogą się znaleźć w kolejnej edycji olimpiady – zaznaczając, że są to wstępne propozycje, które wymagają zatwierdzenia przez komitet główny, więc mogą ulec zmianie. Są to: „Miasto i jego związki z otoczeniem”, „Znaczenie użytkowe gleb wybranego obszaru wiejskiego”, „Projekt jednodniowej wycieczki hydrologicznej” oraz „Propozycja utworzenia nowego rezerwatu przyrody”.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Jeleniej Góry, a patronat medialny Jelonka.com.