1 lipca br., około godziny 22.50, oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze otrzymał zgłoszenie od mężczyzny, który poinformował, że jego znajoma, przebywająca na terenie żwirowni w Wojanowie, zamierza targnąć się na swoje życie. Kobieta miała dotrzeć na miejsce samochodem marki Toyota.
Na brzegu leżał sweter
Na miejsce natychmiast skierowano patrole policji. Funkcjonariusze szybko odnaleźli samochód, który odpowiadał opisowi zgłoszonemu przez mężczyznę. Wewnątrz znajdowały się rzeczy osobiste poszukiwanej kobiety. Na brzegu mundurowi zauważyli porzucony sweter oraz mężczyznę, który poinformował, że słyszał, jak ktoś wołał o pomoc z jeziora.
Tonąca machała rękami
Na miejsce przybyła również specjalistyczna grupa ratownictwa wodno-nurkowego z jeleniogórskiej Straży Pożarnej wraz z łódką oraz zespół pogotowia ratunkowego. Policjant i strażak natychmiast wyruszyli na jezioro w poszukiwaniu kobiety.
- Po krótkiej chwili zauważyli osobę machającą rękami i wyglądającą na tonącą. Była to poszukiwana kobieta. Uratowano ją, wciągając na łódkę, po czym zespół pogotowia udzielił jej niezbędnej pomocy medycznej - informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik jeleniogórskiej policji.
Pijana weszła do wody
Poszukiwaną okazała się 30-letnia mieszkanka powiatu karkonoskiego. Funkcjonariusze wyczuli od niej wyraźny zapach alkoholu. Badanie wykazało obecność 1,4 promila alkoholu we krwi.
Po interwencji kobieta, w związku z realnym zagrożeniem jej życia i zdrowia została umieszczona w policyjnym areszcie, a następnie trafi pod opiekę lekarzy specjalistów.
Trzeba wzywać służby
Pamiętajmy, że nasze wsparcie i szybka reakcja mogą uratować czyjeś życie. W razie jakichkolwiek podejrzeń o próby targnięcia się na życie nie wahajmy się wezwać pomocy – Policji, Straży Pożarnej, czy Pogotowia Ratunkowego.
Sytuacja ta pokazuje, jak ważna jest szybka reakcja i interwencja w przypadkach kryzysowych oraz wsparcie dla osób znajdujących się w trudnych sytuacjach emocjonalnych.
Ważne jest, aby nie pozostawiać problemu bez reakcji i szukać pomocy tam, gdzie można otrzymać profesjonalne wsparcie.
Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:
800 70 2222 całodobowy Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
80 12 12 12 całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 całodobowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
116 123 całodobowy Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
112 numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia
inne numery telefonów pomocowych znajdziesz na stronach:
www.zapobiegajmysamobojstwom.pl
www.zwzjr.pl/bezpłatne-numery-pomocowe
www.pokonackryzys.pl