O wolnych stanowiskach pracy w jeleniogórskiej policji, zarobkach policjantów i o tym, czy warto zostać policjantem rozmawiamy z podinsp. Edytą Bagrowską, rzecznikiem Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze.
Na jaką kwotę może liczyć początkujący policjant?
Pensja na początek dla osoby, która nie ukończyła 26 roku życia wynosi 5300 zł netto, a więc niemało. Osoby starsze, zaczynające karierę w policji mogą liczyć na nieco mniejszą kwotę, ale nadal sporą, jest to 4930 zł netto na start. Kwoty te rosną wraz ze stażem pracy. Trzeba pamiętać, że policja jako pracodawca oferuje stabilne zatrudnienie i możliwość stałego rozwoju. Ponadto umożliwia poszerzanie horyzontów, zdobycie nowych umiejętności oraz pogłębianie wiedzy i zdobycie doświadczenia w różnych dziedzinach. Do tego dochodzą bieżące nagrody i prawa emerytalne po 25 latach służby. Bycie policjantem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim służba społeczeństwu.
Ile osób potrzebuje do pracy jeleniogórska komenda?
Rekrutujemy cały czas i zapraszamy w swoje szeregi. Osoby zainteresowane wstąpieniem do służby mogą zgłaszać się do Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze przy ul. Nowowiejskiej 43 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 15.00. Tu otrzymają szczegółowe informacje odnośnie dalszego postępowania. Informacje można uzyskać również w Wydziale Wspomagającym KMP – tel. 47 87 312 65 lub 47 87 312 24. Informacje o rekrutacji publikujemy również na stronach internetowych Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, jak również na stronie Komendy Głównej Policji.
Czy każdy może zostać policjantem?
Oczywiście są pewne formalności, których kandydat nie ominie, jednak nie są one problemem. Kryteria od lat są podobne i sztywne. Kandydat do pracy w policji musi mieć nieposzlakowaną opinię, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub wykroczenie, a osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej. To na początek, następnie musi przejść poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego.
Co jeszcze zapewnia służba w policji?
Bardzo dużo. Przede wszystkim możliwość pozyskania pracy niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego. Gwarancję stałych warunków pracy, różnorodny system szkoleń, precyzyjny system wynagrodzenia (m.in.13-sta pensja, równoważnik za umundurowanie), rozbudowany system socjalny (m.in. dofinansowanie do wypoczynku, równoważnik za brak mieszkania, zwrot kosztów dojazdu z miejscowości pobliskiej do miejsca pełnienia służby). To wyjątkowo dużo.