Mowa jest o 158,5 mld złotych, z czego 106,9 mld złotych to dotacja, a 51,6 mld złotych preferencyjna pożyczka. W przeliczeniu na jednego mieszkańca stolicy Karkonoszy daje to ponad 4000 złotych - mówiła Renata Kwiatek, dyrektorka Departamentu Rozwoju.
Pamiętajmy, że to samorządy są jednym z głównych beneficjentów tych pieniędzy, o które gra toczy się w tej chwili w Warszawie. Dlatego jako przedstawiciele mieszkańców gmin apelujemy do Prezydenta Andrzeja Dudy o zaangażowanie w proces odblokowania środków dla Polski. Już przy okazji weta w sprawie Lex Czarnek Prezydent Andrzej Duda pokazał, że można działać ponad podziałami - podkreślił J. Łużniak.
Dla naszych miast i wsi brak Krajowego Planu Odbudowy to ostry hamulec w rozwoju Polski lokalnej. Niestety rząd w tej sprawie jest wciąż bierny, a konsekwencje ponoszą mieszkańcy. Samorządowcy skupieni w Ruchu Samorządowym "Tak dla Polski" przygotowali także listę 1000 inwestycji, które mogłoby być realizowane w ich miejscowościach.
Jelenia Góra zgłosiła 13 zadań do KPO, a są to:
1) Budowa hali widowiskowo-sportowej,
2) Remont basenu miejskiego,
3) Remont ulicy Wolności,
4) Budowa świetlic osiedlowych,
5) Wymiana źródeł ciepła na ekologiczne,
6) Modernizacja ujęcia wody w Grabarowie,
7) Budowa farmy fotowoltaicznej,
8) Sfinansowanie odwiertu termalnego,
9) Przebudowa estakady na skrzyżowaniu: Grunwaldzka, Jana Pawła II , Mostowa
10) III etap obwodnicy południowej miasta z budową ronda na skrzyżowaniu Alei Solidarności z Sudecką,
11) Przebudowa ulicy Cieplickiej,
12) Przebudowa ulicy Lubańskiej,
13) Dokończenie budowy ścieżek rowerowych w całym mieście.
Wnioskujemy jeszcze jako Aglomeracja Jeleniogórska o połączenie kolejowe z Jeleniej Góry do Wrocławia o skrócenie czasu przejazdu pociągu do stolicy Dolnego Śląska do blisko godziny - mówił włodarz miasta.
Konferencje samorządowców w sprawie KPO odbyły się w kilkudziesięciu miastach, m.in. Jeleniej Górze, Opolu, Sopocie, Lublinie, Pucku, Wrocławiu, Olsztynie, Katowicach, Wałbrzychu, Warszawie czy Łodzi.