Jak donosi Rzeczpospolita autorzy badania ESPAD, przeprowadzanego co cztery lata pod auspicjami Rady Europy, mówią, że sytuacja zmienia się na lepsze. – Do tej pory w każdym kolejnym badaniu okazywało się, że młodzież coraz chętniej sięga po alkohol, papierosy i narkotyki. W tym roku po raz pierwszy od lat jest inaczej – powiedział Rzeczpospolitej dr Janusz Sierosławski odpowiedzialny za największe badanie w Europie dotyczące zachowań młodzieży.
Młodzi ludzie najchętniej zaglądają do kieliszka lub do kufla. Ale zmniejsza się liczba tych, którzy nadużywają wyskokowych trunków i napitków. Cztery lata temu do upicia się przyznało się 29 procent uczniów gimnazjów i 37 procent licealistów. Teraz – jedynie co piąty 15–latek i co trzeci 17–latek.
Nie brakuje też miłośników jeszcze mocniejszych wrażeń: zażywania haszyszu czy też marihuany. Do tego przyznało się 28 procent licealistów, a w trakcie ostatniego rankingu było ich o dziewięć procent więcej.
Podobnie obniżone wskaźniki zanotowano przy pytaniach dotyczących nikotynizmu: procent przyznających się do tego 18–latków spadł o 10 punktów w porównaniu z ostatnim badaniem. Według niego paliło 45 procent populacji młodych ludzi, a teraz – 35.