Przypomnijmy. Właściciel szpitala w Kowarach(Spółka EMC) zamierza zamknąć część jego oddziałów - ginekologię i położnictwo, neonatologię oraz chirurgię. Według zapowiedzi - związane jest to ze zmianą profilu lecznicy. Szpital miałby stać się wiodącym, wysoce wyspecjalizowanym i kluczowym w regionie ośrodkiem leczenia chorób przewlekłych, długoterminowych, cywilizacyjnych oraz świadczenia kompleksowych usług rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej.
Zamierzania właścicieli lecznicy wywołały protesty społeczne. Wiele osób obawia się, że zapowiadane zmiany struktury szpitala w znaczący sposób ograniczą dostęp do usług medycznych mieszkańcom powiatu karkonoskiego oraz odwiedzającym go turystom. Głos w tej sprawie zabrali też przedstawiciele władz samorządu powiatowego, który do 2008 roku był właścicielem lecznicy. W sytuacji pojawiających się licznych pytań i wątpliwości co do przyszłości Bukowca członkowie zarządu Spółki EMC otrzymali zaproszenie na najbliższe obrady Rady Powiatu.
Przedstawiciele powiatu oraz kierownictwa szpitala mają za sobą już jedno spotkanie i - jak mówi starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski - miało ono twórczy i merytoryczny charakter.
Oczywiście podnieśliśmy swoje obawy co do ograniczenia dostępu mieszkańców naszego powiatu do usług medycznych, po likwidacji oddziału ginekologiczno – położniczego – mówi K. Wiśniewski. - Jednak jak zapewniała nas dyrektor Powiatowego Centrum Zdrowia Dorota Piotrzkowska planowane zmiany w Bukowcu na bieżąco konsultowane są z dyrekcją Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Na pewno nie będzie żadnego zagrożenia, bo przy takiej liczbie porodów jakie notujemy ostatnio ta druga lecznica na pewno sobie poradzi. Nie ma też mowy o zamknięciu szpitala w Kowarach, jego właściciele nawet myślą, by pewne procedury medyczne rozwijać. Pozostanie też możliwość zaopatrywania prostszych przypadków chirurgicznych, nie wymagających interwencji operacyjnej czy tez obecności anestezjologa.
Dzień po tym (29.06) , kiedy to przedstawiciele zarządu spółki EMC zostali zaproszeni na sesje powiatową, odbędzie się również ich spotkanie z funkcjonującymi w lecznicy związkami zawodowymi. ws. zapewnienia gwarancji społecznej dla pracowników. W dalszym ciągu trwają negocjacje i prace nad wypracowaniem wspólnego stanowiska.
Obecnie wiadomo, że zostanie powiększony oddział wewnętrzny szpitala, zakład opiekuńczo-leczniczy, oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej, pozostanie również oddział leczenia zaburzeń nerwicowych. Poradnie ginekologiczna oraz chirurgiczna czekają na akceptację działalności przez NFZ. Pracownikom etatowym została zaproponowana praca na powiększanych oddziałach. Izba przyjęć będzie działać tylko w zakresie internistycznym. Dyrekcja szpitala rozważa otworzenie tzw. ambulatorium chirurgicznego, które zaopatrywałoby podstawowe urazy.