O planach, na których realizację są pieniądze, mówili dziś podczas konferencji prasowej samorządowcy oraz dyrektor filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze. – Pracujemy nad programem przywracania szkolnictwa zawodowego, które przez ostatnie lata zostało poważnie zaniedbane – powiedział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Piotr Borys. – Dogadaliśmy się z 27 starostwami w całym województwie, dzięki czemu w poszczególnych ośrodkach, za ponad 200 milionów złotych powstaną nowoczesne centra kształcenia zawodowego – dodał.
Dwa z nich będą działały w Jeleniej Górze: jedno przy Zespole Szkół Technicznych Mechanik, drugie – przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 im. Staszica, popularnej „Handlówce”. Na ich realizację miasto dostanie ponad trzy miliony sto tysięcy złotych. Centra będą bardzo nowocześnie wyposażone. Zostanie także wyremontowana bursa szkolna przy ulicy Kilińskiego. – Kształcić się będą tutaj nie tylko jeleniogórzanie, lecz także młodzież z powiatów ościennych, w tym z jaworskiego – zapowiada wicemarszałek Borys. – Celem programu jest nauczenie młodzieży fachu jeszcze w szkole, a nie – jak to ostatnio bywa – dopiero w miejscu pracy – dodał.
Ogromną szansą dla edukacji młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów będzie Transgraniczne Centrum Edukacji Interaktywnej, które niebawem zostanie otwarte w filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze. – Z różnych niewykorzystanych projektów unijnych zostało sporo pieniędzy. Bardzo się ucieszyłem, kiedy urząd marszałkowski wskazał, że takie centrum powstanie właśnie tu – opowiada Zygmunt Korzeniewski, dyrektor filii DODN.
Prace przeprowadzono w ekspresowym tempie, aby nie stracić przyznanych środków. W ciągu zaledwie dwóch tygodni na parterze budynku przy ul. 1 Maja 43 powstała otwarta przestrzeń o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych. Niebawem zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt komputerowy i audiowizualny oraz specjalne meble. – Stworzymy tu kręgi dotyczące różnych dziedzin, na przykład multidziecko, multisztuka, multimuzyka i inne – mówi Z. Korzeniewski. – Zaprosimy też do współpracy odpowiednie instytucje: Zdrojowy Teatr Animacji, Filharmonię Dolnośląską i Kolegium Karkonoskie – planuje dyrektor.
Aby wiedzieć, jak szkolić dzieci i młodzież w takim multicentrum, grupa pięciu pedagogów wyjedzie niebawem do Izraela, aby tam dokształcić się właśnie w tym zakresie. Przewiduje to polsko-niemiecki program, w ramach którego finansowane będzie Transgraniczne Centrum Edukacji Interaktywnej. Międzynarodowa konferencja wprowadzająca w temat odbędzie się już w najbliższy poniedziałek w Filharmonii Dolnośląskiej i Książnicy Karkonoskiej. Potrwa dwa dni. Zygmunt Korzeniewski zapewnia, że centrum będzie gotowe na dzień dziecka, a może nawet i wcześniej.
Jelenia Góra dostanie też trzy miliony złotych dotacji na remont i adaptację Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych przy ulicy Kruszwickiej. – Zostanie zainstalowana tam winda, przeprowadzone zostaną rozmaite prace modernizacyjne, które z tej placówki uczynią instytucję wzorcową – zapowiada zastępca prezydenta miasta Jerzy Łużniak.