Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona
Czytających: 6224
Zalogowanych: 32
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Innowacyjna operacja w WCSKJ

Piątek, 24 czerwca 2022, 13:53
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Innowacyjna operacja  w WCSKJ
Fot. Przemek Kaczałko
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej dołączyło do prestiżowego grona zaledwie kilku jednostek w kraju, które wykonują małoinwazyjne wszczepienia stentgraftu, używając najnowocześniejszej techniki. O szczegółach mówili podczas konferencji prasowej przedstawiciele placówki oraz pierwszy pacjent.

Stentgraft to niewielka syntetyczna rurka wprowadzana do naczyń krwionośnych pacjenta przez niewielkie nacięcia na ciele. Ta nowatorska i bezpieczna metoda usuwania tętniaków została wykorzystana przez zespół Oddziału Chirurgii Naczyniowej, pod kierownictwem ordynatora dr. n. med. Ryszarda Grendziaka w WCSKJ. Pierwszym pacjentem operowanym tą metodą w maju br. był 73-latek z Olszyny, który już następnego dnia mógł normalnie funkcjonować.

Jako Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej codziennie staramy się rozwijać i zapewniać jeszcze lepszą opiekę naszym pacjentom. Jesteśmy dumni z tego, że możemy pracować z takimi specjalistami jak dr n. med. Ryszard Grendziak, dr n. med. Wojciech Iwanowski czy prof. dr hab. Dariusz Janczak, którzy wraz z zespołem przeprowadzili tę operację. Dzięki ich staraniom jesteśmy w stanie wykonywać zaawansowane wymagające szczególnych umiejętności i wiedzy z zakresu chirurgii naczyniowej - powiedział Nikolaj Lambrinow, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Jak podkreślali przedstawiciele szpitala, zastosowanie metody wewnątrznaczyniowej niesie wiele korzyści dla pacjenta. Przede wszystkim nie jest potrzebne znieczulenie ogólne (wystarczy od pasa w dół). Powoduje to mniejszą utratę krwi i krótszy pobyt pacjenta w szpitalu. Powikłania pooperacyjne również są minimalizowane. Chodzi m.in. o ryzyko zawału serca, niewydolności oddechowej, zapalenia płuc czy zakrzepicy żylnej. Poza tym, występuje dużo mniejszy ból, który nie musi być uśmierzany lekami. Osoby z tętniakami są zazwyczaj zaawansowane wiekowo i maja choroby współtowarzyszące, więc szybszy powrót do zdrowia jest dla nich szczególnie ważny.

W tym przypadku pacjent był po zawale. Otwarta operacja byłaby dla niego bez porównania bardziej ryzykowna, z dużym niebezpieczeństwem poważnych powikłań przy schorzeniach współistniejących. Natomiast dzięki zastosowaniu stentgraftu, poprzez niewielkie nacięcia można było wprowadzić urządzenie zabezpieczające. Dzięki tak niskiej inwazyjności pacjent już na następnego dnia mógł chodzić i normalnie funkcjonować - dodał dr n. med. Ryszard Grendziak, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej WCSKJ.

Pacjent podkreślał, że jest zadowolony z efektów i cieszy się, że szybko i sprawnie udało się zorganizować operację, bowiem zdiagnozowany był w marcu, a już w maju był operowany.

Twoja reakcja na artykuł?

38
93%
Cieszy
1
2%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
423
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kościół i wiara
Święto Światła w Krzeszowie
 
Jelonka wczoraj
Amunicję do pepeszy nosili na plecach
 
Aktualności
Sporo wizyt
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group