Gośćmi wernisażu byli przyjaciele i znajomi Janusza Moniatowicza, w większości związani z jeleniogórskim środowiskiem artystów-fotografików. Prezentowane fotografie stanowią jedynie niewielki ułamek bogatego dorobku artysty. Pochodzą jednak z najważniejszych jego zdaniem cykli zdjęć: „Nieborów”, „W ciszy atelier Josefa Sudka”, „Grabarka”. Są wśród nich zdjęcia o różnym formacie oraz tematyce: pejzaże, portrety, martwe natury oraz fotografie obiektów ceramicznych.
Premiera wystawy miała miejsce w maju, w Muzeum Ceramiki, a będzie jeszcze prezentowana w: Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu, Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze oraz Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí w Czechach.
Janusz Moniatowicz pochodzi z Bolesławca, urodził się w 1958 roku. Debiutował w 1976 r. autorską wystawą fotograficzną zaprezentowaną w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Jest uznanym artystą fotografikiem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, kierownikiem karkonoskiego oddziału ZPAF. Absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi oraz Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze, gdzie ukończył Wydział Fotografii Artystycznej u prof. Jana Šmoka.
Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych a także albumów i publikacji. Jego prace znajdują się w zbiorach: Victoria & Albert Museum (Wielka Brytania), UMPRUM Muzeum w Pradze (Czechy), Muzeum Spisza w Lewoczy (Słowacja), Galerii Artystów w Spiskiej Nowej Wsi (Słowacja), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz w kolekcjach prywatnych. Mieszka w Jeleniej Górze.