Warsztaty towarzyszą trwającej wystawie czasowej w jeleniogórskim Muzeum: „Historia piernikarskiego rzemiosła”. W trakcie zajęć dzieci dowiadują się o wielowiekowych tradycjach piernikarskich, sposobach pieczenia i zdobienia pierników. Mogą też wysłuchać opowieści z czego składa się ciasto piernikowe, dowiedzieć się na czym polega symbolika i magia tego ciasta kojarzącego się ze Świętami Bożego Narodzenia, jak również jak powstaje drewniana forma piernikarska. Największą frajdą jest jednak możliwość samodzielnego upieczenia lub też przyozdobienia piernika.
Jednodniowe warsztaty pieczenia i zdobienia pierników prowadzone są przez właścicieli współczesnych piernikarni dolnośląskich. Nie zabrakło również warsztatów pieczenia pierników przez edukatorów muzealnych wyszkolonych w tym zajęciu przez Muzeum Toruńskiego Piernika z wykorzystaniem ciasta przygotowanego przez Fabrykę Cukierniczą „Kopernik” w Toruniu.
Wyjątkowość piernika to przede wszystkim smak, zapach i aromat – mówi prowadząca warsztaty Magdalena Topolanek z firmy Bardzkie Pierniki Fabryka. - To właśnie aromat przypraw sprawia, że piernik jest niezwykły i kojarzy nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. Tak jest głównie w Polsce, bo jego historia jest zupełnie inna. Dawniej piernik był ciastem drogim i bywał formą prezentu. Kształt ciastka miał swoją symbolikę i przekaz. Z innym piernikiem szedł kawaler do panny, a z innym mąż do żony. Z czasem w drodze ewolucji powstały różne ciasta i ciastka piernikowe. Poza manufakturami pojawiły się także drukarki spożywcze i inne formy masowego wypiekania pierników, ale wszystkie cenne i potrzebne współczesnemu światu.
Wystawa „Historia piernikarskiego rzemiosła” jest efektem realizacji projektu o tym samym tytule wykonanym przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, współfinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź.”