Daniel Mróz urodził się, tworzył i zmarł w Krakowie. Od 1951 r. na stałe związany z pismem „Przekrój”, w którym pełnił funkcję rysownika, ilustratora, a następnie grafika i współtwórcy szaty graficznej. Jednocześnie współpracownik kilku wydawnictw książkowych; autor okładek i obwolut (około 110), ilustrował m.in. Harasymowicza, Szaniawskiego, Mrożka, Kerna, Lema, Afansjewa i Stoberskiego.
Od 1965 r. współpracownik Andrzeja Witkowskiego z Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze i autor scenografii do sztuki „Człowiek jako człowiek” Brechta. Realizator 12 tytułów Helmuta Kajzara; w sumie zaprojektował kilkadziesiąt scenografii dla teatrów z całej Polski.
– Bardzo się cieszę, że wystawa ma miejsce właśnie tutaj, w jeleniogórskim BWA. Dlaczego? Albowiem ojciec kochał to miasto, zresztą podobnie jak cały Dolny Śląsk. Jego zdaniem ludzie są tutaj inni, tacy bardziej ciepli. Co zaś się tyczy samej wystawy, stanowi ona przekrój całego dorobku artystycznego mojego taty, rysunków i ilustracji mrocznych, ale i humorystycznych – mówiła nam wczoraj Łucja Mróz-Raynoch, córka nieżyjącego artysty, laureatka wielu nagród w dziedzinie filmu animowanego.
I dodała: – Prace ojca są „śmieszno-straszne” gdyż taki właśnie był mój ojciec. Z jednej strony był on człowiekiem ponurym z drugiej zaś obdarzonym wielkim poczuciem humoru. Ponurym dlatego, że bolał go świat, co widać w samych rysunkach i ilustracjach, jednakże temu światu się niepoddającym; szydzącym z niego i patrzącym nań z dużym dystansem.
We wczorajszym wernisażu, prócz Łucji Mróz-Raynoch, która udostępniła prace artysty BWA w Jeleniej Górze uczestniczyła też kuratorka wystawy – Joanna Mielech. Rysunki i ilustracje Daniela Mroza można oglądać do 30 września 2011. Wystawa jest częścią projektu: „Ponad ilustracją. Bohdan Butenko, Daniel Mróz” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.