Inicjatorem protestu jest Józef Umpirowicz, właściciel obiektu z pokojami gościnnymi, położonego naprzeciwko działki, na której miałyby stanąć sporne apartamentowce.
- Gdy dowiedziałem się od sąsiada o planach spółki z Poznania, która zamierza wybudować w pobliżu mojego domu kilka budynków o wysokości dochodzącej do 14,5 metra wywołało to moje poruszenie i sprzeciw mówi
Józef Umpirowicz. - Podobnie myślą inni właściciele budynków i obiektów noclegowych w okolicy, dlatego zwróciliśmy się do naszego Urzędu Miasta z prośbą o wsparcie. Pod pismem w tej sprawie podpisało się kilkanaście osób. Pragnę dodać, że plany inwestycyjne dewelopera stoją w sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który nie dopuszcza takiego budownictwa wielorodzinnego na tym terenie. Według oznaczeń, na tym obszarze miasta mogą powstać jedynie budynki mieszkalno-pensjonatowe i jednorodzinne. Miasto Szklarska Poręba zostało wpisane do rejestru zabytków, dlatego jesteśmy zszokowani postępowaniem konserwatora zabytków w Jeleniej Górze, który pozytywnie zaakceptował plan budowy, który diametralnie niszczy nam piękny, historyczny krajobraz - podkreśla.
Jak już wspomniano, w swoim sprzeciwie mieszkańcy są wspierani przez Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie. Już na etapie postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę prowadzonego przez Starostwo Powiatowe zgłaszał on swoje uwagi. Mimo to inwestor z Poznania uzyskał w/w decyzję. Magistrat oraz dwóch właścicieli gruntów zaskarżyło ją do Wojewody Dolnośląskiego. Obecnie trwa rozpatrywanie tej skargi. Jak dowiedzieliśmy się w magistracie, lokalny samorząd wyrażając swój sprzeciw wskazywał, że starostwo w procesie wydawania decyzji o warunkach zabudowy wadliwie zinterpretowało zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jak utrzymuje Helena Gawron - dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Starostwa rozbieżne opinie pomiędzy instytucją samorządu powiatowego, a magistratem z miasta pod Szrenicą wynikają jej zdaniem z mało precyzyjnych zapisów planu, które w tym przypadku nie można interpretować na niekorzyść inwestora.
– Dodatkowo wedle naszej wiedzy, burmistrz Szklarskiej Poręby wydał dla podobnej budowy w tym obszarze pozytywną opinię – mówi H. Gawron. - Dlatego uważam, że korzystnie jest, że tą sprawą zajmą się prawnicy wojewody.
Z opinią protestujących nie zgadza się inwestor budowy budynków przy ul 11 Listopada.
- Nasz projekt charakteryzuje się typową górską zabudową z licznymi elementami zieleni, w postaci tarasów zielonych i zagospodarowaniem terenu wokół budynków – mówi członek zarządu Apartamenty Bawaria sp. z o.o. Sławomir Drapiński. - Projekt architektoniczny ma oddawać górski klimat i być ciekawym miejscem na mapie rozwijającej się Szklarskiej Poręby. Budynki są przestronne z drewnianymi i kamiennymi elementami wykończenia. Ukształtowanie terenu i wkomponowane budynki pozwalają na swobodną obserwację otoczenia i cieszenia się widokiem gór. Inwestycja spełnia wszystkie wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w tym związane z wysokością, wielkości budynków i wskaźnikiem zabudowy. Starostwo Powiatowe wydało pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę zezwalając na realizację przedłożonego projektu. Co więcej, budynki zostały skonsultowane i zaakceptowane przez Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków, który jest właściwym organem decyzyjnym dla określenia układu urbanistycznego w obszarze Szklarskiej Poręby.