– To nasz wielki sukces, na który zapracowaliśmy sobie podczas ubiegłorocznej edycji „Lata w teatrze” – mówi Tadeusz Wnuk, aktor Teatru im. Norwida i koordynator przedsięwzięcia. – Zadanie było trudniejsze, bo wystartowaliśmy w konkursie, w którym warunkiem było nie tylko przedstawienie projektu, lecz także zapewnienie wkładu własnego. Należy się wielki ukłon władzom samorządowym Jeleniej Góry, że taki wkład zapewniły – podkreśla Tadeusz Wnuk.
W tym roku formuła warsztatów opiera się na współpracy trzech placówek kultury w mieście. „Lato w teatrze” zagości w Jeleniogórskim Centrum Kultury, Zdrojowym Teatrze Animacji oraz w Teatrze im. Norwida. – Będziemy pracowali w grupach wiekowych: JCK zaprosi gimnazjalistów, ZTA – dzieci od 6 do 13 lat, a Teatr im. Norwida – młodzież licealną – zapowiada Tadeusz Wnuk. Przedsięwzięcie jest bezpłatne: koszty wyżywienia i opieki artystycznej oraz wychowawczej zapewnia organizator, czyli Instytut Teatralny im. Raszewskiego z Warszawy oraz samorząd jeleniogórski.
Mottem tegorocznych warsztatów są słowa: „Pamięć, tożsamość, tradycja”. – W pracach nawiążemy ściśle do lokalności: historii, legend, zdarzeń z przeszłości związanych z Kotliną Jeleniogórską. Dotrzemy do ludzi, którzy tu pracują i żyją – zapowiada Tadeusz Wnuk. Choć motto jest wspólne, każda z jednostek prowadzących warsztaty przygotuje odrębne przedstawienia. Znamy już ich robocze tytuły: w JCK, gdzie głównym opiekunem będzie Łukasz Duda, powstanie „Histeryka”, w Zdrojowym Teatrze Animacji dzieci pod pieczą Bogdana Nauki przygotują sztukę „Pluskanie, chlapanie, Cieplic odwiedzanie”, a w Teatrze „Norwida” powstanie spektakl zatytułowany „Pamięć”.
„Lato w Teatrze” zacznie się warsztatami w JCK, które potrwają od 6 do 19 lipca, następnie pałeczkę przejmie Zdrojowy Teatr Animacji (20 lipca do 2 sierpnia), a końcowym akcentem będą prace na scenie Teatru im. Norwida (od 3 do 16 sierpnia). Każdy z cykli zostanie zakończony premierą opracowanej sztuki. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. – Roześlemy do szkół ofertę z prośbą do pedagogów o wskazanie po dwóch uczniów danej placówki – zapowiada Tadeusz Wnuk.
– Chcemy wyzwolić w młodych ludziach kreatywność. Zaangażować ich nie tylko do pracy na scenie, lecz także w przygotowaniach do sztuki: przy muzyce, scenografii. Liczymy na ich pomysły. I podkreślamy, że warsztaty to nie tylko praca, ale i wspaniała forma aktywnego wypoczynku – mówi Tadeusz Wnuk. – Nagrodą będzie możliwość publicznej prezentacji sztuki oraz… „zarażenie się” teatrem. Bardzo pragnie tego Bogdan Koca, dyrektor Teatru Norwida.
– Chciałbym, aby „Lato w teatrze” stało się swego rodzaju mottem do programu edukacyjnego „Cztery pory roku w teatrze”. Aby młodzież, która tu cząstkę siebie zostawi, miała po co wracać do teatru. Aby teatr żył młodzieżą, której zaproponuję czynny udział w Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych – deklaruje Bogdan Koca. Środki na rozwój takiego programu przyznało już Narodowe Centrum Kultury w ramach działań „Teatr – Szkoła”. – Naszym tegorocznym partnerem jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych – mówi Tadeusz Wnuk – a opiekę pedagogiczną sprawowała będzie Elżbieta Astramowicz.