Korytarz Filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli zapełnił się wczoraj ludźmi ze środowiska fotograficznego Jeleniej Góry, którzy licznie przybyli, aby pogratulować „pięćdziesiątki” najstarszej organizacji kulturalnej nieprzerwanie działającej od półwiecza w naszym mieście. Mowa o Jeleniogórskim Towarzystwie Fotograficznym, którego członkowie robili i robią różnorodne tematycznie zdjęcia: reportażowe, kronikarskie, artystyczne, eksperymentalne.
– Mamy już 50 lat, ale życzymy sobie oczywiście więcej – żartowała Janina Peikert, wiceprezes JTF, która wraz z prezesem towarzystwa Tadeuszem Biłozorem witała gości. Wśród nich – posłankę elekt i zastępczynię prezydenta miasta Zofię Czernow, wiceprzewodniczącą Sejmiku Dolnośląskiego Grażynę Malczuk, prezydenta Marcina Zawiłę i naczelniczkę wydziału kultury magistratu Irenę Kempisty. Obecni byli dyrektorzy placówek związanych z kulturą: Janina Hobgarska z BWA, Stanisław Firszt z Muzeum Przyrodniczego oraz Ivo Łaborewicz z oddziału Archiwum Państwowego. Tadeusz Biłozor przywitał współzałożycieli JTF: Waldemara Wydmucha i Wacława Narkiewicza.
– Życzę wam, abyście mieli jak najmniej okazji do fotografowania zniszczonego miasta i kamienic z łuszczącym się tynkiem – powiedział do zgromadzonych gratulując jubileuszu prezydent Marcin Zawiła sugerując, że dołoży starań, aby Jelenia Góra wyglądała ładniej. – Kiedy wy robiliście zdjęcia, ja byłem trzyletnim brzdącem szwendającym się po Cieplicach – wspominał Marcin Zawiła. Przypomniał też, że pierwsze artystyczne fotografie, w tym akty, jakie świadomie oglądał, zostały wykonane właśnie przez członków JTF.
Szef miasta zaproponował też członkom JTF, aby w fotografiach, które robią aktualnie, starali się przypominać, że Jelenia Góra leży w Karkonoszach. – Wielu coraz rzadziej kojarzy nasze miasto z górami – stwierdził zapowiadając, że planuje rozpisać konkurs na widoki z miasta z Karkonoszami w kadrze. – Najlepsze zdjęcia wykorzystamy w promocji wizerunku Jeleniej Góry – dodał. Obiecał też wspieranie inicjatyw Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, choćby dorocznego pleneru.
Z racji jubileuszu „wysypał” się worek z medalami i odznaczeniami. Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego otrzymał z rąk prezydenta Zawiły współzałożyciel JTF, wybitny fotografik Waldemar Wydmuch. Okolicznościowymi odznakami podziękowano także członkom nestorom: Wacławowi Narkiewiczowi, Jerzemu Wiklendtowi, Teodorowi Gutajowi. Wyróżnienia dostali także, między innymi, Jolanta Wilkońska, Piotr Garbat, Jan Foremny, Krzysztof Leszczyński.
Prezes Fotoklubu Rzeczpospolitej Mieczysław Cybulski nagrodził złotym medalem Zasłużony dla Fotografii Polskiej Tadeusza Biłozora, prezesa JTF. Srebrne takie odznaczenia dostali Janusz Pytel i Jacek Szczerbaniewicz. Niektórych działaczy JTF doceniono kilka razy: otrzymali także pamiątkowe wyróżnienia towarzystwa, a także upominki od starosty jeleniogórskiego Jacka Włodygi. M. Cybulski z uznaniem wypowiedział się o twórcach związanych z JTF, których nazwiska znane były szeroko w latach 60. i 70. XX wieku, a i dziś wielu jest rozpoznawalnych w środowiskach fotograficznych w kraju i zagranicą.
Tadeusz Biłozor podsumował działalność JTF, które na bieżąco uczestniczy w życiu kulturalnym miasta organizując liczne wystawy i doroczny konkurs Jelenia Góra i Jeleniogórzanie. Opowiedział o współpracy z Fotoklubem Rzeczpospolitej oraz zagranicznymi organizacjami z branży fotograficznej. Dodał także, że ze składek członków udało się w siedzibie towarzystwa wykonać remont i poszerzyć dotychczasową przestrzeń o kącik komputerowy oraz małe studio z tłami.
Pamiątką jubileuszu jest także wydany w tym roku okolicznościowy album zawierający biogramy i prace należących do towarzystwa. Wyrazy uznania dla fotografujących wyraziła także kierownik filii DODN Katarzyna Baeck-Kamińska, która przypomniała o swoich fotograficznych fascynacjach. Pod nieobecność kuratorki Galerii N… Bogusławy Boguckiej, która musiała wyjechać na szkolenie, jej list odczytała Janina Peikert.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac 51 członków Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, a także zdjęcia z archiwum JTF. Na prezentowanych fotografiach widać swoistą foto-ewolucję, jaka dokonała się podczas minionego półwiecza: od prostych technicznie, za to nasyconych treścią i wyrazem zdjęć czarno-białych po coraz to bardziej skomplikowane dzieła barwne wykonane z wykorzystaniem techniki komputerowej. Bez niej obchodzi się coraz mniej fotografujących, a czasy, kiedy do „szczęścia” potrzebny był jedynie aparat, ciemnia sprzęt ciemniowy, chemikalia i papier światłoczuły wspomina się z nostalgią. Które zdjęcia są bardziej przekonujące: te sprzed lat, czy współczesne? Niech ocenią odwiedzający tę ciekawą ekspozycję.