Nabożeństwo rozpoczęli aktorzy Teatru im. Norwida – Iwona Lach oraz Magdalena i Andrzej Kępińscy – którzy przeczytali nazwiska poległych w katastrofie. Ten element ilustrowany był zdjęciami tych, których wśród żywych już nie zobaczymy. Aktorzy uzupełnili tę tragiczną listę krótkim wspomnieniem o każdej z ofiar.
Słuchali ich wierni, którzy bardzo licznie wypełnili jeleniogórską farę. Były władze miasta reprezentowane przez prezydenta Marka Obrębalskiego, wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak, przewodniczący Rady Miejskiej Hubert Papaj, szef „Solidarności” Franciszek Kopeć. Dotarły niektóre szkolne poczty sztandarowe.
W homilii proboszcz parafii pw. św. św. Erazma i Pankracego Bogdan Żygadło skupił się na analizie słów Chrystusa: - Nie płaczcie nade Mną, płaczcie raczej nad sobą i swoimi dziećmi”. – Dość płaczu i łez! – apelował kapłan zwracając się do wiernych, aby te narodowe rekolekcje, jak określił żałobę Polaków,
zainspirowały ich do przemiany samych siebie. Do nawrócenia.
Ksiądz Bogdan Żygadło przytoczył postać śp. Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta II RP, Honorowego Obywatela Jeleniej Góry, który był wśród pasażerów tupolewa. – Tu klęczał na stopniach tego ołtarza. Mówił mi, że Jego siła jest w Chrystusie – powiedział duchowny.
Wezwał też do modlitwy nie tylko za dusze świętej pamięci Zmarłych tragicznie w katastrofie lotniczej, ale przede wszystkim do wspierania Ich rodzin, które straciły ojców, matki, synów i córki. Zwrócił się też do Miłosierdzia Bożego o łaskę dla tych, którzy przekroczyli próg śmierci, aby mogli cieszyć się wieczną radością w Panu.
Procesję z darami uformowali radni różnych ugrupowań, a modlitwę wiernych czytali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Zarządu Regionu Franciszkiem Kopciem na czele. Eucharystię sprawowali wszyscy duchowni dekanatu północnego a także księża z Cieplic.
To nie jedyny żałobny akcent solidarności z rodzinami Ofiar i oddania hołdu Zmarłym pod Smoleńskiem. W południe rozlegną się syreny, a jednostki mundurowe: policjanci i strażacy przy włączonych sygnałach przez minutę w stoją w postawie zasadniczej upamiętnią tragedię z 10 kwietnia 2010 roku.
Obejrzyj video: