Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8494
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Podziękujmy „Solidarności”

Wtorek, 31 sierpnia 2010, 8:04
Aktualizacja: Piątek, 3 września 2010, 8:19
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Podziękujmy „Solidarności”
Kadry z filmu o strajku w fampowskiej Gencjanie w 1981 roku.
Fot. Archiwum JCK i NSZZ "Solidarność"
Trzydzieści lat temu, 31 sierpnia 1980, w Gdańsku podpisano porozumienie kończące strajk w miejscowej stoczni. Jedne z kilku, które dały początek Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność”. Ten otwarł drogi do wolności, którą Polska może się cieszyć dziś.

Trwają obchody 30-lecia „Solidarności”. Z perspektywy trzech dziesięcioleci, podczas których wyrosły nowe pokolenia Polaków nie mogących pamiętać tamtej rzeczywistości, wydarzenia Sierpnia 1980 roku nabierają innego znaczenia. Trudno dziś wielu ludziom zrozumieć istotę tamtych postulatów, w których strajkujący żądali spełnienia warunków dziś będących czymś oczywistym.

W ciągu trzydziestu lat jubilatka „S” stąpała po różnych ścieżkach. Wypełniła kolejne rozdziały martyrologicznych dziejów Polski w okresie stanu wojennego i w szarzyźnie schyłku epoki reanimowania realnego socjalizmu. Później, w roku 1989 – dochodząc do porozumienia z przewodnią siłą narodu, czyli będącą u steru PRL Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą, doprowadziła do przejęcia władzy przez solidarnościowe elity. I do wyłomu w bastionie krajów tak zwanej demokracji ludowej. To z kolei dało początek wydarzeniom, które przyczyniły się do upadku całego prosowieckiego układu w tej części Europy.

Związek zawodowy szybko wykroczył poza ramy swojej „statutowej” działalności. Jego działacze weszli do najwyższych kręgów władzy. Nie wszystkim się to podobało i stało się początkiem kolejnych wojenek i rozłamów. W efekcie doprowadziło do podziałów, których pękające rysy wciąż od czasu do czasu skutkują politycznymi wstrząsami na scenie politycznej. Choćby podczas wczorajszego jubileuszowego zjazdu jubilatki.

Jeleniogórzanie z pewnością pamiętają też, że to właśnie solidarnościowy rząd przyczynił się do utraty przez nasze miasto statusu stolicy województwa. Nie brakuje głosów, że nie była to strata jedynie na papierze. Ten składnik reformy administracyjnej rządów AWS dał mocno w kość miastom takim jak nasze spychając je na głębszą prowincję, a promując centralizm w regionalnym wymiarze.

Mimo wszystkich wątpliwości pewne jest, że „Solidarność” rozpoczęła najważniejszy przełom w dziejach Polski XX wieku. Dzięki tamtym czynom związkowców dziś możemy cieszyć się swobodami i żyć w wolnym kraju, którego los sami współtworzymy.

Przypominamy jednocześnie o jeleniogórskich akcentach solidarnościowego jubileuszu. W nadchodzący piątek (3 września) w Książnicy Karkonoskiej o godz. 13 odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej „Solidarność” w obiektywie Jerzego Wiklenda. Ekspozycja towarzyszy konferencji z okazji 30-lecia powstania „Solidarności”. W sobotę – koncert z udziałem grupy „Lombard”, która przedstawi widowisko multimedialne nawiązujące do jubileuszu (godz. 18 – 22 – na placu Ratuszowym). Piątego września – zwieńczenie obchodów: uroczysta Msza Święta w intencji „Solidarności” odprawiona w kościele św. Erazma i Pankracego.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group