Zacznijmy od samej kary pozbawienia wolności. To jedna z możliwych sankcji za przestępstwo, przewidziana przez nasz kodeks karny. Pojawia się bardzo często i to w różnej konfiguracji. Zaznaczyć jednak trzeba, iż jej zastosowanie uzasadnione być musi ważnymi powodami. Kara ta bowiem jest brzemienna w skutkach, jej skutki odczuwać będzie nie tylko sam skazany, ale także jego rodzina. Sąd zdecyduje więc o pozbawieniu wolności tylko wtedy, gdy inne kary lub środki karne będą niewystarczające - potrzebne będzie odizolowanie skazanego od społeczeństwa. To zaś zapewni poczucie bezpieczeństwa obywatelom, ale także ochroni samego skazanego przed popełnianiem kolejnych przestępstw, pozwoli na resocjalizację.
Z racji wspomnianych już wcześniej daleko idących konsekwencji, w pewnych wypadkach możliwe jest przerwanie izolacji skazanego. Warunkowane jest to jednak, co zrozumiałe, spełnieniem rygorystycznych warunków i dopełnieniem wielu formalności.
Sąd może lub musi zarządzić przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Jest to zależne od przesłanek, na podstawie których wnioskowana jest przerwa. Powinien to zrobić w przypadku choroby psychicznej skazanego lub ciężkiej choroby, uniemożliwiającej odbywanie kary, a więc to taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym grozi śmiercią lub poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia skazanego. Taka przerwa trwa aż do ustania przeszkody.
Natomiast, gdy przemawiają za tym ważne względy osobiste i rodzinne skazanego, sąd fakultatywnie może zarządzić przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Wtedy trwa ona, w zależności od przypadku, nawet do roku czasu i może być rozbita na kilka krótszych okresów, nieprzekraczających jednak roku. Przerwę do lat 3 od urodzenia dziecka i sprawowania nad nim opieki, może natomiast uzyskać kobieta ciężarna lub osoba samotnie zajmująca się dzieckiem.
Co ciekawe, zarządzając taką przerwę, sąd może zobowiązać skazanego do stawiania się w określonej jednostce Policji, podjęcia leczenia czy na przykład rehabilitacji.
Należy pamiętać, iż w pewnych przypadkach przerwa w wykonywaniu kary jest niemożliwa- jeśli skazany uzyskał już wcześniej przerwę, nie może się o nią starać ponownie przed upływem roku od powrotu do Zakładu, chyba że w grę wchodzi choroba psychiczna lub inna, a także wypadek losowy.
Jaki sąd jest właściwy do wniesienia wniosku o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności? Jest to Sąd Okręgowy, w okręgu którego znajduje się Zakład Karny. Wnioski o następne przerwy w wykonywaniu kary będzie rozstrzygał sąd, który przyznał pierwszą przerwę. Co ciekawe wniosek może złożyć zarówno sam skazany, ale także dyrektor Zakładu Karnego, w którym skazany przebywa.
Anna Hadasik
(Studentka V roku prawa na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracuje z Kancelarią Adwokacką adwokata Macieja Kuczaj w Jeleniej Górze i we Wrocławiu http://www.kancelaria-kkp.pl)