Po wydaniu wyroku Sądowego, instytucja przedawnienia zasądzonych alimentów ulega niejako wydłużeniu. Roszczenia alimentacyjne, które zostały stwierdzone prawomocnym wyrokiem, obejmują więc świadczenia okresowe. Zgodnie więc z art. 125 § 1 k.c. przedawniają się z upływem lat trzech. Jednocześnie art. 124 § 2 k.c. stanowi, że wspomniane powyżej przedawnienie nie biegnie poprzez okres trwania postępowania egzekucyjnego, wszczętego poprzez uprawnionego.
Mając powyższe na uwadze, wspomnieć należy, że zgodnie z art. 121 k.c. bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom, a także poprzez czas trwania władzy rodzicielskiej, co do roszczeń przysługujących osobom, które nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę, poprzez czas sprawowania przez te osoby opieki i kurateli.
Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z dn. 25 listopada 1968 r., III CZP 65/68, przedawnienie roszczeń alimentacyjnych względem osoby, która została pozbawiona władzy rodzicielskiej biegnie zatem przez ten okres (trzy lata), w stosunku do osoby pozbawionej władzy rodzicielskiej
Podsumowując, stwierdzić należy, że przedawnieniu nie ulega obowiązek alimentacyjny, ale ściśle określone raty alimentacyjne, w których przypadku termin przedawnienia wynosi trzy lata od czasu ich wymagalności.
adwokat Mateusz Pancerz
(współpracownik Kancelarii Adwokackiej „Krzyśko, Kuczaj, Pancerz Kancelarie Adwokackie” http://www.kancelaria-kkp.pl)