Wspólna rozgrzewka będzie do końca trwania warsztatów „pobudzać” do życia uczestników imprezy. Instruktorzy dbają, aby nie była to banalna gimnastyka, czy też ćwiczenia ruchowe. Dziś Daniel Jacewicz poprowadził grę z akompaniamentem połączoną z gonitwą po scenie i wspólnym śpiewaniem.
Tadeusz Rybicki usiłował pokazać młodym ludziom potencjał, jaki drzemie w ich kreatywności. Zadaniem uczestników było opracowanie krótkiego programu pięciominutowych zajęć i poprowadzenie ich. I tak młodzież udawała odgłosy wsi, miasta, dyskoteki. Wcielała się w środki lokomocji. Jedna z uczestniczek, Basia, zaproponowała naukę krótkiego układu tańca. – Chodzi o to, że nawet banalną scenę można pogłębić i wykorzystać w naszym spektaklu – mówił Tadeusz Rybicki, który – poprzez niezwykle przyjacielskie podejście do młodych – sprawia, że wierzą w swoje możliwości.
Daniel Jacewicz skupił się na śpiewie. Wczoraj uczestnicy jego grupy ćwiczyli pieśni w języku starogreckim i fińskim. Zajęcia prowadzone przez Daniela są pełne skupienia, ale jednocześnie pozwalają na wyzwolenie w sobie mocy pozytywnej energii. Oprócz śpiewów są tańce oraz ćwiczenia ruchowe sprzyjające skupieniu się i refleksji. Młodzi adepci sceny często rozmawiają ze swoim instruktorem, ten zaś w swoich zajęciach stosuje zasadę teatru antycznego, gdzie wszystkie elementy: słowo, ruch i śpiew, są jednakowo ważne.
Z kolei Łukasz Duda pracował ze swoją grupą nad pierwszymi scenami do przedstawienia „Histeryja”. Epizody nawiązują do antyku i do postaci Achillesa oraz Parysa. Sceny są żywe, pełne ruchu i ekspresji. Łukasz Duda dbał dziś o dopracowanie szczegółów: mimiki aktorów i rytmu całości. Dla postronnego obserwatora powtarzanie niemal w nieskończoność pewnych fragmentów sztuki może wydać się zbędne. Ale ludzie związani z teatrem doskonale wiedzą, że rzymska zasada „repetitio mater studiorum est” (powtarzanie jest matką uczących się), jest przy pracy nad sztuką najważniejsza.
Na razie sceny ćwiczone są bez podkładu muzycznego: opracowuje go dźwiękowiec „Lata w teatrze” – Kacper Ziemianin.
Ciąg dalszy warsztatów – jutro. Impreza odbywa się dzięki Instytutowi Teatralnemu im. Raszewskiego w Warszawie przy wsparciu urzędu miasta w Jeleniej Górze.