Podczas obrad radni wysłuchali informacji o stanie bezpieczeństwa w powiecie jeleniogórskim. Mówił o tym zastępca komendanta powiatowego policji mł. insp. Bogumił Kotowski . Z przekazanych informacji wynikało, że w minionych dwunastu miesiącach na terenie powiatu dokonano około 3 tysięcy różnego rodzaju przestępstw, co oznacza niewielki wzrost (o 130) w stosunku do roku poprzedniego. Liczby te są jednak zdecydowanie niższe niż jeszcze kilkanaście lat temu. Policjanci w 2017 roku interweniowali ponad 26,6 tysiąca razy, dokonując przy tym około 2000 zatrzymań. Większość z nich dotyczyło osób pijanych zatrzymanych do wytrzeźwienia. Na drogach doszło do 68 wypadków, w których zginęło 7 osób. Zatrzymano 180 pijanych kierowców oraz 53 rowerzystów. B. Kotowski zwracał uwagę na specyfikę służby funkcjonariuszy w naszym powiecie, tak licznie odwiedzanym zwłaszcza w sezonie letnim i zimowym przez turystów.
Gościem sesji była też dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Jolanta Bagińska. W swojej relacji na temat działalności kierowanej przez siebie instytucji w 2017 roku skupiła się głównie na jej nowych zadaniach. Pierwsze z nich jest związane z zapisami tzw. Karty Polaka, nakazujących wypłatę specjalnych świadczeń naszym rodakom z Ukrainy. Drugie dotyczy uruchomienia przy instytucji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Centrum Interwencji Kryzysowej. J. Bagińska przypomniała, że w PCPR otwarto nowy dział - zapobiegania przemocy w rodzinie.
W trakcie sesji radni powiatu podjęli też uchwałę o zwolnieniu mieszkańców Piechowic, z ulic których nazwy uległy zmianie w ramach porządkowania ładu przestrzennego, z opłat administracyjnych związanych z wymianą dowodów rejestracyjnych i praw jazdy.