Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 6903
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni zdecydowali, że nie chcą na Zabobrzu SP 4

Środa, 15 marca 2017, 8:40
Aktualizacja: Czwartek, 16 marca 2017, 13:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni zdecydowali, że nie chcą na Zabobrzu SP 4
Fot. Przemek Kaczałko
Spór proceduralny podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry zdominował dyskusję nad tworzeniem nowej sieci szkół w związku z reformą oświaty. Decyzją nieznacznej większości radnych (póki co) Szkoła Podstawowa Nr 4 nie powstanie, a dalsze działania w tej sprawie zależą obecnie od decyzji wojewody.

W bardzo ważnej sesji nie uczestniczyli: Anna Bałkowska, Wojciech Chadży oraz Zbigniew Ładziński. Pozostali radni mieli trudne zadanie – czy przychylić się do sugestii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, czy podtrzymać decyzję o kształcie sieci szkół z uchwały intencyjnej podjętej 7 lutego br.

Dyskusję zdominowały najpierw kwestie proceduralne, gdyż na stole leżały dwa projekty uchwał – jeden uwzględniający utworzenie Szkoły Podstawowej Nr 4 na bazie obecnego Gimnazjum Nr 4 (wraz z tym zmianę rejonów na Zabobrzu), drugi podtrzymujący decyzję z lutego – z wykreśleniem Publicznego Gimnazjum Katolickiego, czego domagał się kurator, ponieważ placówka nie jest prowadzona przez Gminę, lecz stowarzyszenie. Część radnych (Prawa i Sprawiedliwości oraz Klubu Radnych „Niezależnych”) podnosiła, że tworzy się w ten sposób niebezpieczny precedens, na który szybko odpowiedział prezydent decydując o wycofaniu drugiego projektu (dot. utworzenia SP 4). Tym samym radni mogli się zająć jednym projektem, ale spory dotyczyły też interpretacji opinii kuratora.

Prezydent wraz z radcą prawnym Urzędu Miasta podkreślali, że decyzja kuratora jest warunkowo pozytywna, a jedynym warunkiem jest dokonanie zmiany wskazanej w uzasadnieniu, a nie zmian (liczba mnoga). Czytając uzasadnienie kuratora służby prezydenta cytowały: „uznaje się za celowe dokonać zmiany, we wspomnianej uchwale, polegającej na wykreśleniu warunków przekształcenia dotychczasowego Publicznego Gimnazjum Katolickiego prowadzonego przez Karkonoskie Stowarzyszenie u Erazma i Pankracego z siedzibą w Jeleniej Górze, bowiem treść art. 206 ust. 2 pkt 3, 4 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, dotyczy tylko szkół prowadzonych przez gminę”. W dalszej części uzasadnienia kurator napisał: „Nadto uważam za wskazane przekształcenie Gimnazjum Nr 4 im. Noblistów Polskich w Jeleniej Górze w ośmioletnią szkołę podstawową” - do tego elementu opinii odwoływali się zwolennicy utworzenia Szkoły Podstawowej Nr 4, a więc radni PiS, klubu „Niezależnych”, a także dyrektorka, grono pedagogiczne i Rada Rodziców Gimnazjum Nr 4. Władze miasta przekonywały jednak, że warunkiem pozytywnej opinii kuratora jest uwzględnienie wskazanej (jednej) zmiany dotyczącej katolickiego gimnazjum, a nie dwóch zmian. „Uważam za wskazane” nie jest nakazem /warunkiem, a jedynie sugestią – podkreślano. Taka interpretacja nie przekonywała przeciwników włączenia budynku po G4 do Szkoły Podstawowej Nr 8, którzy martwili się o etaty pracowników gimnazjum. Gdzie w tym wszystkim dobro dzieci? Obie strony przekonywały, że to właśnie o tych beneficjentów chodzi. - Ja na pana prezydenta głosowałam, a teraz pozostanę bez pracy. Zrobię rachunek sumienia – stwierdziła pod koniec dyskusji jedna z pracownic Gimnazjum Nr 4.

Ostatecznie radni stosunkiem głosów 11-8-1 zdecydowali, że podtrzymają decyzję z lutego z wyłączeniem z uchwały kwestii dotyczącej Publicznego Gimnazjum Katolickiego, czego domagał się kurator. Poparcie wyrazili: Alicja Dusińska, Stanisław Dziedzic, Piotr Iwaniec, Krzysztof Kroczak, Józef Kusiak, Piotr Miedziński, Robert Obaz, Józef Sarzyński, Alicja Szklarska, Danuta Wójcik, Leszek Wrotniewski. Przeciwko uchwale głosowali: Dawid Jezierski, Oliwer Kubicki, Ireneusz Łojek, Anna Ragiel, Konrad Sikora, Rafał Szymański, Bożena Wachowicz-Makieła oraz Janina Ziętek. Od głosu wstrzymał się (podobnie jak w lutym) Józef Rypiński z klubu PiS. Samorządowiec Solidarnej Polski przy uchwale intencyjnej wyłamał się z dyscypliny partyjnej, którą zarządziły władze klubu PiS i choć tym razem dyscypliny nie było, to Ireneusz Łojek nie wyklucza, że radny poniesie polityczne konsekwencje.

Czytaj również

Sonda

Czy na Zabobrzu powinna powstać trzecia podstawówka?

Oddanych
głosów
605
Tak
46%
Nie
40%
Nie mam zdania
14%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group