Środa, 20 listopada
Imieniny: Edmunda, Rafała
Czytających: 11143
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rok czekania albo kurs

Środa, 8 listopada 2023, 8:57
Aktualizacja: 8:58
Autor: MJr
Jelenia Góra: Rok czekania albo kurs
Fot. pl.Freepik.com
Od prawie 2 miesięcy funkcjonuje nowy przepis o punktach karnych karnych dla kierowców. Obecnie kasują się one samoczynnie po roku (wcześniej dopiero po 2 latach od zdarzenia). Jak przyspieszyć ten nadal długi czas oczekiwania na zmniejszenie liczby punktów karnych na koncie?

Przepisy przewidują kasację punktów karnych lecz pod warunkiem, że ukarany kierowca opłaci dany mandat. Ponadto likwidacji podlega jedynie 6 punktów karnych raz na pół roku, ale do skorzystania z tej możliwości konieczne jest posiadanie prawa jazdy co najmniej od roku. Tak więc świeżo "upieczeni" kierowcy nie mogą z tego skorzystać.

Zmienione przepisy obowiązują od 17.09.2023 r., tak więc jeśli ktoś otrzymał punkty karne wcześniej, to będą one widoczne na koncie przez 2 lata.

O kursach likwidujących punkty karne i o doszkalaniu kierowców rozmawiamy z Wojciechem Leszczykiem, dyrektorem Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze.

Co trzeba zrobić, aby zapisać się na taki kurs?

- Aby przystąpić do takiego kursu, należy wejść na naszą stronę internetową, pobrać wniosek, opłacić ten kurs w wysokości 850 zł, bo tyle wynosi cena za kurs, przesłać zeskanowane dokumenty do nas na maila i zaczekać na potwierdzenie. Aby taki kurs się odbył musimy zabrać 15 osób na grupę. Kurs jest jednodniowy, trwa 8 godzin lekcyjnych. W tym też są zajęcia praktyczne polegające na tym, że rozpędzamy pojazd do 30 kilometrów na godzinę i hamujemy. Druga część tego testu praktycznego również polega na hamowaniu, tylko tym razem z prędkości 50 kilometrów na godzinę do zera.

Czy później otrzymamy potwierdzenie?

- Po takim kursie otrzymujemy zaświadczenie, które pozwala nam zredukować punkty o 6. Czyli jeśli mamy 4 punkty karne i odbędziemy taki kurs, to zostaną nam zredukowane 4 punkty karne, a nie 6 punktów, tak żebyśmy mieli na zapas np. 2 punkty.
= Jak dużym zainteresowaniem cieszą się te kursy?

- Bardzo dużym zainteresowaniem dlatego, że przez ostatnie lata takich kursów nie organizowano (były inne przepisy). Kurs jest prowadzony przez policjanta wydziału ruchu drogowego, przez psychologa transportu oraz przez egzaminatora, który pochodzi właśnie z ośrodka ruchu drogowego, który jest egzaminatorem na co dzień prowadzącym egzaminy. Są to więc specjaliści, profesjonaliści. Wiele osób, które zgromadziło punkty, a boi się utraty prawa jazdy, to na taki kurs się zapisuje.

Czy na taki kurs można się zapisać dopiero jeszcze przed czy już po przyznaniu tych punktów karnych.

- Jeśli "zdobędziemy" 24 punkty karne, to stracimy wtedy prawo jazdy. No i niestety do takiego kursu nie można wówczas przystąpić. Trzeba pamiętać też o tym, że stawiając się na kurs należy przyjść z dokumentem prawa jazdy tak, żeby egzaminator, policjant czy osoba, która prowadzi daną część kursu, mogła stwierdzić, że ta osoba nadal posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jest to jeden z podstawowych wymogów.

W części teoretycznej są również wykłady z psychologii transportu.

Tak. Psycholog wyjaśnia zachowanie na drodze, tłumaczy to, jak się zachowujemy podczas prowadzenia pojazdów. Wyjaśnia jak to się dzieje z niektórymi, kiedy dostają tzw. range, czyli takiej wściekłości drogowej. Czasami ludzie wpadają w złość, potrafią np. nie kontrolować swoich emocji na drodze, jadąc w sposób niebezpieczny, przyśpieszając, wyprzedzając, nie stosując się do zasad ruchu drogowego. I psycholog omawia z osobami, które biorą udział w kursie jak sobie radzić ze stresem podczas prowadzenia samochodu, jak sobie radzić podczas sytuacji stresowych występujących na drodze, Co robić, żeby prowadzić samochód dobrze i bezpiecznie.

A policja?

- Policjanci również zwracają uwagę na to, w jaki sposób się poruszać, jakie są zmiany w przepisach. Bo np. 20 lat temu przepisy były nieco inne i kierowcy powinni pamiętać o tym, aby uaktualniać wiedzę na temat zmian w przepisach ruchu drogowego. Policjant mówi też o tym, jakie są newralgiczne momenty, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach w naszym rejonie. Podpowiadają, które są miejsca niebezpieczne, jak się zachowywać w pewnych sytuacjach.

Twoja reakcja na artykuł?

9
53%
Cieszy
1
6%
Hahaha
1
6%
Nudzi
1
6%
Smuci
4
24%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
457
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
26%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
10%
Wcale nie czytam książek
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
„Wybraniec”. Porządne kino czy paszkwil na Trumpa?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Jelenia Góra - KARR
Koncert w Galerii Karkonoskiej
 
Edukacja
Uczniowie Żeroma wrócili z rejsu po Morzu Śródziemnym
 
Jelonka wczoraj
Dudek prawie jak Enigma
 
Karkonosze
Przybędzie śniegu w górach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group