Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 9293
Zalogowanych: 48
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rowerki nie pomogły ZREMB–owi

Wtorek, 5 marca 2024, 18:16
Aktualizacja: 18:16
Autor: Katarzyna Morańda
Jelenia Góra: Rowerki nie pomogły ZREMB–owi
Fot. archiwum BGI Zremb
Wielu mieszkańców Jeleniej Góry i okolicy pamięta ZREMB jako odlewnię metali, ale powoli obiekty zmieniają swoje przeznaczenie. Na razie jest targ rolny, ma być centrum handlowe, a była... ciekawa historia.

Firma wygasiła hale produkcyjne i zakończyła działalność 7 lat temu. Od tego czasu na obszarze dawnej fabryki planowane jest utworzenie parku handlowego, gdzie będą różnorodne sklepy, punkty i parking.

Obecnie co sobotę w jednej z hal odbywa się Targ Rolny "Górskie Smaki", który daje możliwość lokalnym sprzedawcom na zaprezentowanie swoich produktów. Ta inicjatywa oczywiście przyczynia się do wspierania lokalnej gospodarki i produktów, ale ludzie chcieliby doczekać realizacji tych większych planów.

Rowerki rekreacyjne nie pomogły

Kłopoty ze zbytem produktów firmy zaczęły się na początku lat 2000. W 2002 roku cały majątek został wykupiony przez firmę od Skarbu Państwa i próowano samemu zarządzać całością. Zakres produkcji obejmował już wówczas różnorodne części do maszyn górniczych, urządzeń dźwigowych, maszyn budowlanych, a także drobne urządzenia mechaniczne i rowerowe pojazdy rekreacyjne.

W 2006 roku znaleziono inwestora strategicznego, zmieniając nazwę na BGI Zremb. W 2013 roku zmieniono strukturę udziałową, a w 2017 roku przedsiębiorstwo zakończyło działalność produkcyjną.

Na początku pracowało 19 Polaków i 32 Niemców

W 1945 roku, podczas przekazywania przedsiębiorstwa Heine&Seifart z rąk wojskowych władz radzieckich na rzecz Skarbu Państwa Polskiego, ustalono na podstawie zapisów księgowości niemieckiej, że fabryka została założona już w 1891 roku.

W chwili przejęcia przez Polskę, przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Państwowa Fabryka Armatur w Jeleniej Górze, a pierwszym dyrektorem został Kazimierz Szymański. Na koniec 1945 roku w fabryce pracowało 19 Polaków i 32 Niemców. W 1956 roku fabryka dołączyła do Kombinatu Maszyn Budowlanych, a produkowano części zamienne do ciężkich maszyn budowlanych, obsługując m.in. kraje bloku wschodniego.

W latach 80. powstały Jeleniogórskie Zakłady Odlewnicze ZREMB, a w 1996 roku firmę przekształcono w spółkę z udziałem pracowniczym Zakłady Mechaniczno-Odlewnicze ZREMB.

Jak jest dziś każdy może sam zobaczyć...

Twoja reakcja na artykuł?

7
9%
Cieszy
5
6%
Hahaha
3
4%
Nudzi
21
26%
Smuci
8
10%
Złości
36
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
832
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
8%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Putin i jego nowa doktryna nuklearna
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Karkonosze
Lawinowa "jedynka" w Karkonoszach
 
Kilometry
Jednak nie będzie ronda
 
Aktualności
Darmowe sprawdzenie świateł
 
Jelenia Góra - KARR
Ogłoszenie o naborze do projektu „Dotacje na usługi rozwojowe dla dolnośląskich firm”

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group