Tak jak w poprzednich latach do Czech – tak teraz do Lipska, już wkrótce – 23 czerwca, pojedzie 40 uczestników wraz z opiekunami. Tym razem na staż pojadą członkowie zespołów : skrzypcowego, gitarowego oraz wokalnego (chór), by realizować projekt pt. Nowe trendy w pedagogice muzyki popularno-rozrywkowej
Zaraz po przyjeździe do Lipska - 24.06.11 chór PSM wystąpi z koncertem na święcie dzielnicowym w Leutzsch. Zaplanowany program warsztatów ma na celu przeszkolenie uczestników w branży muzycznej, w zakresie jakiego nie może zrealizować w kraju.
Uczestnicy nabędą praktycznych umiejętności w zakresie improwizowania, aranżacji, stylistyki i artykulacji muzyki popularno-rozrywkowej pod kierunkiem instruktorów. Poznają zasady pracy w zespołach kameralnych oraz dadzą koncerty w wielu atrakcyjnych miejscach: Sali Filharmonii Lipskiej GEWANDHAUS, Domu Schumanna, w Szkole Muzycznej im. J.S Bacha, w Dreźnie w Muzeum Kraszewskiego na Święcie Lata Polsko-Niemieckiego Towarzystwa oraz w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Lipsku.
Będą mieli okazję pracować pod kierunkiem m. in. Olivera Schwerdta z Muzeum Instrumentów i pedagogów Szkoły Muzycznej w Lipsku.
Na tym jednak nie koniec atrakcji: niemiecki partner reprezentowany przez panią Marię Peter oprócz zajęć stażowych przygotował wycieczki po tym atrakcyjnym mieście : Interaktywne Muzeum Najnowszej Historii, Muzeum Instrumentów Muzycznych, lipskie Konserwatorium, Dom Schumanna, Polskie ślady w Lipsku (Pomnik Bitwy Narodów, pomnik ks. J. Poniatowskiego, Chopin w Lipsku), spacer „śladami nut”, zwiedzanie Drezna i Muzeum Kraszewskiego, lipskie ZOO.
Jeleniogórska młodzież wysłucha także koncertów: dorocznego Koncertu „ Muzyki Dawnej” w wykonaniu studentów lipskiego Konserwatorium, koncertów organowych w Gewandhaus, występu uczniów lipskiej Szkoły Muzycznej oraz pierwszego, letniego koncertu poniedziałkowego pod pomnikiem Bacha.
Uczestników czeka wiele pracy i moc atrakcji. Nagromadzenie ich spowodowane jest tym, że pierwotnie staż był planowany na cały miesiąc. Jednak jest realizowany z listy rezerwowej konkursu 2010 Narodowej Agencji i trzeba go zrealizować w trochę zmienionej wersji – informuje nas Jolanta Czarnecka-Małek, koordynatorka działań.
Uczestnicy podniosą kwalifikacje zawodowe i językowe które potwierdzone zostaną stosownym certyfikatem organizacji przyjmującej i wysyłającej. Projekt pomoże młodzieży pochodzącej z terenów wiejskich i niewielkich miast powiatu jeleniogórskiego w kontynuacji nauki i znalezieniu pracy po ukończeniu szkoły muzycznej. Wzmocniona zostanie ich kreatywność, pewność siebie i mobilność twórcza. Ciekawy początek wakacji murowany!