Finałem szkolenia był egzamin, podczas którego kandydaci musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z szerokiego spektrum ratownictwa górskiego takiego jak: ratownictwo ścianowe, wspinanie się, techniki jaskiniowe, ratownictwo medyczne. Zadania dotyczyły też topografii terenu Grupy Karkonoskiej GOPR.
Z przyjemnością możemy zaznaczyć, że wszyscy kandydaci i kandydatki zaliczyli egzamin letni jak i wcześniejszy zimowy z wynikiem pozytywnym – informuje GK GOPR. Dzięki temu podczas najbliższego Dnia Ratownika, będą mogli złożyć przyrzeczenie na ręce naczelnika i zostać pełnoprawnymi ratownikami górskimi.
Straż kandydacki dla przyszłych goprowców trwa od trzech do pięciu lat. W jego trakcie muszą pełnić dyżury ratownicze (pod nadzorem doświadczonych ratowników) i zaliczyć szereg kursów doszkalających w warunkach letnich i zimowych. Zwieńczeniem jest kończący się egzaminem kurs I stopnia, na którym kandydat poznaje podstawy ratownictwa górskiego. Po zakończeniu stażu na wniosek Naczelnika Grupy, Zarząd Grupy uchwałą przyjmuje kandydata w poczet członków rzeczywistych (ratowników) GOPR. Dopełnieniem jest złożenie uroczystego przyrzeczenia i założenie służbowej odznaki.