„Zrównoważony rozwój i integracja międzykulturowa” – to tytuł warsztatów, które odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. W wydarzeniu, któremu patronowała UNESCO, wzięli udział gimnazjaliści ze stolicy Karkonoszy, Kowar, Bolesławca oraz Krzeszowa.
Warsztaty prowadzili drugoklasiści z I LO: Marta Bokiej, Karolina Pomiankiewicz, Marta Kaprzyk, Ania Paruszyńska, Ada Bernardy, Mateusz Brodowski, Kuba Kobyłko, Filip Podwiński oraz Maciek Przemyk
- Na jakie kłopoty narażone są kraje rozwijające się i jaki znaleźć sposób na rozwiązanie ich problemów – to jedne z kwestii postawionych uczestnikom przedsięwzięcia, którzy dyskutowali na przykładzie państw Afryki Subsaharyjskiej.
- Próbowaliśmy przybliżyć naszym młodszym kolegom i koleżankom zagadnienia związane ze sprawiedliwym handlem, zrównoważonym rozwojem, prawami człowieka oraz milenijnymi celami rozwoju – mówią licealiści z „Żeroma”.
Zwrócili też uwagę na barierę, jaką w komunikacji międzypaństwowej tworzy różnorodność kulturowa. Z drugiej strony podkreślono, że można czerpać z niej korzyści nie zacierając tożsamości i indywidualności poszczególnych społeczeństw.
Prowadzący podkreślają, że gimnazjaliści bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach, a nawet zaczęli planować organizację podobnych wydarzeń w swoich szkołach.
- To nasz główny sukces – kwitują drugoklasiści z I LO.
Opiekunami całego przedsięwzięcia byli nauczyciele I LO w Jeleniej Górze: Barbara Macuga, Jan Kozłowski i Mariusz Kokotowski, oraz koordynatora UNESCO Katarzyna Szajda.