Jelenia Góra: Sztuka i wojna
Aktualizacja: 18:29
Autor: MJr
O konferencji opowiada również Piotr Korduba, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu w Poznaniu i prof. Tomasz Orłoz z Uniwersytetu Gdańskiego.
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze wspólnie z Muzeum Śląskim w Görlitz są organizatorami tej międzynarodowej konferencji naukowej Sztuka i Wojna. Jest to już 30. konferencja naukowa kierowana do grupy polskich i niemieckich historyków sztuki i konserwatorów zabytków.
Jednakowoż wśród zgłoszeń na tegoroczne wydarzenie są przedstawiciele ośrodków naukowych i muzeów, nie tylko z Polski i z Niemiec. Będą wśród nas naukowcy i Izraela i z Litwy, i z Czech dodatkowo. I pochylamy się nad tematyką, która niestety nadal jest aktualna. Zapraszamy do pogłębionej dyskusji w szerszym kontekście na temat roli sztuki, odpowiedzialności, sztuki, historii pamięci.
Dawniej, dzisiaj na temat związków pomiędzy sztuką a wojną. Niestety teraźniejszość, te konflikty zbrojne na świecie, szczególnie te toczące się tutaj, tuż przy naszej polskiej granicy, nie nastrajają nas pozytywnie. Jednak jestem głęboko przekonana, że wydarzenia takie jak to dzisiejsze, że spotkanie to dowód na to, że jest nadzieja, że warto rozmawiać, warto dyskutować ponad granicami.
Tak jak wspomniałam, samo wydarzenie i spotkanie jest również efektem dobrze układającej się współpracy ponad granicami współpracy międzynarodowej instytucji muzealników z Polski i z Niemiec. Serdecznie zapraszamy.
Konferencja jest wolna od opłat. Język konferencji to jest język angielski i niemiecki. W ramach tej konferencji zaplanowano dwa dni obrad w Görlitz i jeden dzień 17 listopada, tutaj w Jeleniej Górze. Debacie towarzyszy wystawa o tym samym tytule, którą można zwiedzać we wnętrzach Muzeum Śląskiego w Görlitz.
Temat odpowiedzialności sztuki i związków sztuki z wojną został potraktowany dość szeroko. Mówimy o tym, co było w historii, jak artyści reagowali, jak te silne emocje związane z wojną oddziaływały na twórców. Ale mówimy też o tym, co dzieje się współcześnie i jak to się zmieniało na przestrzeni wieków. Współpraca pomiędzy instytucjami jest niezwykle ważna i to nie tylko tutaj, w najbliższym regionie.
Współpraca międzynarodowa, szczególnie tutaj na Dolnym Śląsku, w regionie Karkonoszy, którego dziedzictwo kulturowe było kształtowane przez wiele kultur, jest niezwykle ważne. Mieszkamy, żyjemy, tworzymy na można powiedzieć trój styku granic, ale na Trójziemiu właśnie tutaj, gdzie przenikają się wzajemnie wpływy różnych kultur, w różne sposoby widzenia, postrzegania świata. Stąd ten dialog właśnie tutaj jest nie do ocenienia.