Dzięki inicjatywie Justyny Kozik, dyrektorki szkoły, Jedynka spod Szrenicy jest jedyną szkołą w regionie jeleniogórskim, w której program edukacji poprzez szachy realizuje się na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej.
Przygoda z szachami zaczęła się kilka lat temu od utworzenia koła szachowego w szkole i współpracy z Klubem Logicznym z Piechowic. Okazało się, że zajęcia cieszę się ogromnym powodzeniem szczególnie u najmłodszych uczniów. Wspólne z wychowawcami klas I- III i prowadzącym zajęcia Lechem Rębiszem wprowadzono edukację poprzez szachy w edukacji wczesnoszkolnej. Działania te możliwe były dzięki wsparciu organu prowadzącego oraz przy wykorzystaniu projektu realizowanego przez Polski Związek Szachowy.
Obecnie wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej ukończyli kurs z zakresu gry w szachy oraz metodyki nauczania gry w szachy dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zorganizowanym przez PZSz we Wrocławiu. Szkoła otrzymała również wsparcie metodyczne i i pomoce do nauki w szachy. Uczniowie mają do dyspozycji szachownice, profesjonale zegary, programy komputerowe. Radni Rady Miasta w Szklarskiej Porębie ufundowali szkole szachy plenerowe.
Bardzo cieszę się, że gra w szachy stała się stałym elementem nauki i zabawy uczniów – mówi dyrektor szkoły Justyna Kozik. - Uważam, że właśnie szachy uczą postępowania w sytuacjach niestandardowych, rozwijają inicjatywność. Szachy mają także tę niewątpliwą zaletę, że są dla dzieci grą – zabawą. Są również konkretem, skoczek czy królowa to rzeczywiste bierki, które można wziąć w rękę, poczuć ich wartość. Dzięki nim łatwiej uczyć trudnej matematyki Gra w szachy doskonale ćwiczy radzenie sobie ze stresem. Coraz częściej młody człowiek przychodzi do szkoły z pewnością siebie i przeświadczeniem, że to właśnie on jest jedyny, niepowtarzalny i najlepszy. Zetknięcie z sytuacją klasową, gdy takich najlepszych jest kilkunastu powoduje sytuacje stresowe i konfliktowe. Partię szachów można przegrać, ale już następną można wygrać. Szczególnie trzy z kompetencji kluczowych mogą być wspierane nauką gry w szachy: kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, społeczne. Efekty prowadzonego programu już są widoczne poprzez sukcesy jakie osiągają uczniowie na turniejach szachowych oraz w codziennej pracy z dziećmi.
Dodajmy, że uczniowie Jedynki co roku zdobywają pierwsze miejsce w powiatowych zawodach szachów drużynowych . W tym roku w Dolnośląskim Turnieju Finałowym „Edukacja poprzez Szachy” w Lubinie, szkoła zajęła ósme miejsce drużynowo i trzecie indywidualnie. W turnieju wzięło w nim udział 35 szkół i 500 uczniów. Przygodę z szachami SP nr 1 będzie kontynuować w dalszych latach. Za rok szkole ma powstać klasa IV i VI o specjalności szachowej i brydża sportowego .