Wczoraj w Apartamentach Karkonosz ruszyło pierwsze z ośmiu kulinarnych spotkań. Pod okiem Constanta-Michela Labarre, francuskiego mistrza kuchni, uczestnicy z różnych stron Polski poznawali tajniki przygotowania potraw.
Organizatorem przedsięwzięcia jest firma Golden Events Group oraz Fundacja Academy Bocuse d’Or, a pomysłodawcą Anna Morzyszek, która chce pokazać, że produkty lokalne z powodzeniem można wykorzystać w przepisach kuchni światowej. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla profesjonalistów, jak i dla tych, dla których gotowanie jest po prostu pasją. – Dzisiejszą tematyką były „Pijane owoce morza”, a uczestnicy przygotowali np. kalmary faszerowane kozim serem z Łomnicy – mówi Anna Morzyszek.
W sobotni wieczór pasjonaci kuchni mogli dowiedzieć się też jak prawidłowo obierać krewetki, jak konsumować mule, dlaczego soli należy używać w niewielkich ilościach, jak sprawnie pokroić warzywa, a nawet jak mieszać risotto czy ubijać śmietanę.
– Pomimo że lubuję się w owocach morza, to dzisiejsze potrawy są dla mnie nowością. Cieszę się, że nauczę się je dobrze przygotowywać – mówi Kacper Zadworny, który dania przygotowuje w duecie z Radosławem Danielewiczem, na co dzień kucharzem w hotelu Tango.
– Gotowanie jest moją pasją i gdy tylko dowiedziałam się o tych warsztatach, musiałam wziąć w nich udział. Zapisałam się już na wszystkie części – mówi Małgorzata Jaromin z Jeleniej Góry. – Lubię krewetki, mule. Chciałbym urozmaicić domową kuchnię. Sama tematyka warsztatów tak mnie zainteresowała, że przyjechałem tu nie patrząc na kilometry – dodaje Radosław Kałka ze świętokrzyskiego.
Domowe menu chce również wzbogacić Ewa Błoch z Ostrowa Wielkopolskiego, którą szczególnie cieszą dania z krewetkami. – Na pewno zaserwuję domownikom cappuccino z owoców morza ze śmietaną szafranową – planuje p. Ewa.
Uczestnicy z pasją wykonywali kolejne potrawy pod okiem francuskiego szefa kuchni, a po zakończeniu, degustowali jest przy wspólnym stole. Organizatorzy przygotowali też kącik smakosza, w którym można było delektować się regionalnymi produktami, jak kozie sery czy Likier Karkonoski.
– Zainteresowanie warsztatami jest większe niż oczekiwaliśmy, być może dlatego, że są one nowością w naszym regionie. Poza tym po zakończeniu warsztatów każdy uczestnik otrzymuje od nas certyfikat – dodaje Anna Morzyszek. – Ludzie szukają czegoś nowego, często mają pomysł na coś, coś usłyszeli, zobaczyli, ale nie wiedzą jak to zrobić. Na naszych warsztatach mają okazję się tego nauczyć i zdobyć nowe techniki kulinarne – mówi Constant-Michel Labarre.
Kolejna edycja Karkonoskich Warsztatów Kulinarnych już 17 listopada od godz. 15.00. Tym razem organizatorzy proponują tematykę: Pataty, czyli ziemniaki na wesoło. Chętni mogą dokonywać zapisów mailowo: warsztaty.michel@gmail.com oraz telefonicznie: 502 247 877. Szczegółowe informacje na stronie: www.bocusedor.pl.