Środa, 20 listopada
Imieniny: Edmunda, Rafała
Czytających: 11152
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wdrażamy w tryb życia sportowca

Wtorek, 30 kwietnia 2024, 18:10
Aktualizacja: 18:17
Autor: Katarzyna Morańda
Jelenia Góra: Wdrażamy w tryb życia sportowca
Fot. Katarzyna Morańda
Zapytaliśmy trenerkę Ewelinę Gawłowską, w jakim wieku najlepiej zaczynać ćwiczyć i czy akrobatyką można się "zarazić"?

Jak długo działa Fundacja?

Fundacja działa od 2020 roku. W Jeleniej Górze działamy już od 2021 roku, od marca. Wtedy się odbyły pierwsze treningi i tak trenujemy, rozwijamy się aż do dzisiaj.

A gdzie prowadzicie konkretnie te treningi? Czy można się do Was zapisywać?

Oczywiście, treningi prowadzimy na chwilę obecną na hali na ul. Złotniczej, na hali na ul. Sudeckiej. Młodsze grupy trenują na hali Sudeckiej, starsze grupy trenują bardziej wyczynowo już na Hali Złotniczej. Nabór trwa cały czas, nabór jest ciągły, można się zapisać w każdej chwili.

Czy tym sportem można się zarazić?

Zdecydowanie. Ja oczywiście powiem, że zdecydowanie bardziej niż piłką nożną, chociaż mogę tutaj się kłócić z fanami piłki nożnej. Jest to sport niszowy w naszym kraju, ale jak Państwo sobie zobaczą co tu się dzieje na hali, to naprawdę można zobaczyć, że TAK, można się zarazić tym sportem. Ale zawody to jest dopiero początek góry lodowej. Tak naprawdę bardzo duży początek bardzo dużej góry lodowej, poczynając nie od zawodów, ale już od treningów, bo już na hali dzieci muszą naprawdę zdobyć wiele umiejętności, żeby przede wszystkim na takich zawodach wystartować. My organizujemy zawody ogólnopolskie pod patronatem Polskiego Związku Gimnastycznego, bardziej może według wytycznych Polskiego Związku Gimnastyczne. Patronatem honorowym objął nas Prezydent Miasta Jelenia Góra. Wytyczne są według Polskiego Związku Gimnastycznego, według Dolnośląskiego Związku Gimnastycznego. I w takim kierunku działamy. I na treningach tak przygotowujemy dzieci i później organizujemy zawody i bierzemy też udział z tymi dziećmi w takich zawodach i innych. Według tych wszystkich wytycznych. Więc praca zaczyna się na treningach.

A w jakim wieku najlepiej zacząć? Czy np. dzieciom jest łatwiej zacząć trenować niż młodzieży, czy to już nie ma różnicy?

Jak w każdym sporcie oczywiście kto zacznie szybciej, zdobywa więcej umiejętności, jest zdecydowanie łatwiej. Tym bardziej, że dzieci w dzisiejszych czasach mają coraz większe problemy z koordynacją, z koncentracją. My pracujemy z dziećmi, pracujemy, trenujemy, ćwiczymy od trzeciego roku życia. Jeżeli dziecko ma tylko ochotę, będzie w stanie samo zostać na sali, to pracujemy już dzieci, wdrażamy je w tryb życia sportowca. Pokazujemy, czym jest obowiązkowość treningu, spotkania, aktywności fizycznej. A dzieci, które startują w zawodach w takich pierwszych krokach gimnastycznych, to są już dzieci od piątego roku życia. I takie dzieci już zaczynają swoją przygodę, mają pierwsze umiejętności, zdobywają gimnastyczne, mogą brać udział i przygotowywać się do trudniejszych elementów. Oczywiście poprzez jeszcze większą pracę na treningach.

A jak dzisiaj w sumie wygląda bo to jest dzisiaj chyba druga edycja tego wydarzenia, tak? Czy jest więcej zawodników niż w zeszłym roku zeszłej edycji?

Zawodników jest liczba porównywalna, ale zmieniły się troszeczkę też zasady, regulaminy naszych zawodów. Zmieniliśmy też troszkę podejście. W pierwszej edycji mieliśmy również kategorię solo, która jest naszą kategorią wymyśloną przez Fundację Feniks i Akrobatyka Sportową Dzierżoniów, ponieważ to jest klub, z którym mocno partnersko funkcjonujemy i pracujemy. I ta kategoria była na pierwszej edycji, teraz pojawi się w Dzierżoniowie za miesiąc na zawodach. A dzisiaj podzieliliśmy sobie to. Mamy wyłącznie kategorie wytyczone przez Dolnośląski Związek i Polski Związek Gimnastyczny. Kategorie starsze również, bo startują dzieci od 5 do 18 roku życia. Zawodniczki i zawodnicy, ale dzieci jest porównywalnie, zawodników zawodniczek jest porównywalnie. Około 300 osób.

A z daleka przyjechali? Czy tylko z okolic?

Są kluby z Dzierżoniowa, z Żarowa, z Wałbrzycha, z Wrocławia, ze Złotoryi, ze Strzelina, ze Świebodzina, więc kawałek Polski jest.

Rozmawiała Katarzyna Morańda

Twoja reakcja na artykuł?

7
58%
Cieszy
3
25%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
457
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
26%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
10%
Wcale nie czytam książek
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
„Wybraniec”. Porządne kino czy paszkwil na Trumpa?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Jelenia Góra - KARR
Koncert w Galerii Karkonoskiej
 
Edukacja
Uczniowie Żeroma wrócili z rejsu po Morzu Śródziemnym
 
Jelonka wczoraj
Dudek prawie jak Enigma
 
Karkonosze
Przybędzie śniegu w górach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group