Przypomnijmy. Przez wiele lat osoby niepełnosprawne korzystały z preferencyjnych zasad parkowania przez jeleniogórskim szpitalem. Na mocy porozumienia między ówczesną dyrekcją lecznicy i Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych płaciły zryczałtowaną opłatę w wysokości 1 złotego za jednorazowy wjazd bez kryterium czasowego. Aby skorzystać z ulgi niepełnosprawni musieli jedynie okazać się kartą parkingową. Niestety zniżka ta przestała obowiązywać po przekazaniu zarządzania parkingiem firmie zewnętrznej i obecnie tak jak wszyscy niepełnosprawni muszą płacić 3 złote za godzinę parkowania.
Zdaniem prezesa KSON-u Stanisława Schuberta zniesienie ulg dla niepełnosprawnych kierowców na przyszpitalnym parkingu ogranicza dostęp przez osoby niepełnosprawne do usług medycznych. Szczególnie jest to dotkliwe dla korzystających z seryjnych zabiegów rehabilitacyjnych lub leczniczych. Dlatego od dłuższego czasu podejmowane są starania, aby ulga na starych zasadach powróciła lub też, aby udało się wypracować nowe rozwiązanie problemu. Temu też celowi poświęcone było spotkanie, w której brali udział dyrektorka WCSKJ Sylwia Modrzyk, społeczny rzecznik osób niepełnosprawnych i pacjentów ziemi jeleniogórskiej oraz prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Stanisław Schubert oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i przewodniczący Społecznej Rady Szpitala Marek Obrębalski
W trakcie spotkania ustalono, że istnieje możliwość wprowadzenia abonamentu ulgowego dla niepełnosprawnych o wartości 30 złotych za miesiąc, tj równowartości 10 godzin postoju auta na parkingu – informuje prezes KSON Stanisław Schubert. - Zostanie też podjęta inicjatywa stworzenia przed szlabanem wjazdowym dodatkowego parkingu dla około 10 samochodów osób niepełnosprawnych, które będą wykorzystywane w nieodpłatnie na podstawie kart parkingowych. Wreszcie podejmowane będą rozmowy z operatorem parkingu w sprawie obniżenia stawki dla osób niepełnosprawnych.
Słowa S. Schuberta potwierdza Patrycja Sochańska z WCSKJ.
Parking przyszpitalny dzierżawi firma zewnętrzna Green Parking Polska Sp. z o.o. zgodnie z umową dzierżawy – mówi P. Sochańska. - Na spotkaniu z przedstawicielami KSON wypracowano trzy możliwości rozwiązania niedogodności, z którymi borykają się osoby niepełnosprawne. Są to: pozyskanie funduszy zewnętrznych i zorganizowanie określonej ilości miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, poza strefą płatnego parkowania, uzyskanie z firmy Green Parking Polska Sp. z o.o. kart abonamentowych na miejsca parkingowe z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych i przeznaczenie ich do dyspozycji KSON i podjęcie negocjacji z firmą Green Parking Polska Sp. z o.o. zmierzających do obniżenia odpłatności za miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W chwili obecnej jesteśmy na etapie poszukiwania funduszy ze źródeł zewnętrznych oraz prowadzone są rozmowy z firmą Green Parking Polska Sp. z o.o. w zakresie rozwiązania kwestii odpłatności za parking.