Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 7485
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wypiłeś? Chuchnij!

Piątek, 12 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 12 października 2007, 9:50
Autor: AGA
Jelenia Góra: Wypiłeś? Chuchnij!
Fot. Jelonka.com
Dyżurny policjant udostępni alkomat, jeśli nie zakłóci to jego pracy.

Jeśli masz wątpliwości, czy możesz zasiąść za kierownicą, dmuchnij w „balonik”. Nie masz alkomatu? Zgłoś się na policję.
Jesienna, deszczowa i mglista aura to pora niezbyt lubiana przez kierowców. Śliskie i zdradliwe drogi, szybko zapadający zmrok... O wypadek nietrudno. Dlatego policja apeluje o szczególną ostrożność i przestrzega przed jazdą pod wpływem alkoholu.

Nasz Czytelnik pan Maciej udał się z kolegami na posterunek policji, aby sprawdzić, czy może zasiąść za kółkiem.
– Dzień wcześniej trochę wypiłem. Chciałem mieć pewność, że mogę prowadzić samochód, a w razie kontroli nie spotka mnie niemiła niespodzianka. Niestety, od dyżurnego usłyszałem, że gdyby tak każdy przychodził, to nie mieliby czasu na nic innego. No i nie miałem okazji dmuchnąć w „balonik”. A chciałem być w porządku wobec prawa – mówi. Dodaje, że nie była to jego pierwsza wizyta na posterunku. – Wszystko zależy od dyżurnego – jeden pozwoli dmuchnąć, a drugi nie.

– Oczywiście, jeśli mamy wątpliwości, czy można zasiąść za kierownicą, należy koniecznie sprawdzić ilość alkoholu we krwi. Jeżeli nie mamy alkomatu na własny użytek, można podejść na posterunek policji. Policja nie ma co prawda obowiązku udostępniania alkomatu, ale dyżurny może go użyczyć, jeśli tylko nie będzie to dezorganizowało to jego pracy – mówi nadkom Edyta Bagrowska, oficer prasowy komendanta miejskiego.

Dodaje, że jeśli kierowca sądzi, że może być pod wpływem alkoholu, najlepiej w ogóle nie powinien siadać za kierownicę. Warto też zainwestować w prywatny alkomat. Jego ceny wahają się w granicach od 90 do nawet 800 zł.

– Od stycznia do końca września policja zatrzymała 341 nietrzeźwych osób kierujących pojazdem – informuje Edyta Bagrowska. Przypomina, że karę ponieść może jednak nie tylko kierowca. Polskie prawo przewiduje bowiem również ukaranie właściciela pojazdu zezwalającego na prowadzenie osobie będącej pod wpływem alkoholu.

Policja apeluje również do pieszych, którzy poruszają się przy drogach, aby pamiętali o odblaskowej odzieży. – Czasami wystarczy nawet odblaskowa naklejka na plecaku. Ludzie niestety zapominają o tym, a chodzi przecież o ich zdrowie i życie – dodaje Edyta Bagrowska.

<b> Uwaga na alkomaty </b>
Życie Warszawy w piątkowym wydaniu przestrzega przed alkomatami kupowanymi w sklepach lub w internecie. Dziennikarze gazety przeprowadzili eksperyment. Jeden wypił dwa piwa, drugi &#8211; setkę wódki. Alkomaty policyjne wskazały inne wartości, te zakupione znacznie zaniżały wskazania.

<b> Zapamiętaj ważne paragrafy </b>
Art. 178a kodeksu karnego
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

<b> Trzeźwy, czy podpity </b>
W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi u prowadzącego pojazd wynosi 0,2 promila. Stężenie alkoholu od 0,2-0,5 promila traktowane jest jako wykroczenie (zgodnie z art. 86 kw.). Grozi za to mandat nie niższy niż 50 zł. Kierowca, który we krwi ma ponad 0,5 promila popełnia już przestępstwo (KK Art. 178a., §1 i 2). Za taki czyn grodzi kara do 2 lat (w przypadku prowadzenia pojazdów mechanicznych) i roku (inne pojazdy) więzienia.
Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2 do 0,5 promila (lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3) określa się to jako stan po użyciu alkoholu.
Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila (a w wydychanym powietrzu jest go więcej niż 0,25 mg w 1 dm3), wówczas jest to stan nietrzeźwości.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group