Niedziela, 12 stycznia
Imieniny: Arkadiusza, Rajmunda
Czytających: 15957
Zalogowanych: 80
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 16 czerwca 2017, 7:48
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej proponują nam: „Dom pod Lutnią”, „Pszczelarstwo w Sudetach Zachodnich. Znaczenie rozwoju pszczelarstwa dla środowiska naturalnego w Sudetach Zachodnich”, „O ptakach” i książkę „Cynkowi chłopcy”. Dlaczego? Swój wybór uzasadniają w recenzjach.

Dom pod Lutnią. Kazimierz Orłoś
Jest rok 1949. W Warszawie nie wszyscy mogą się czuć bezpiecznie. Trwają represje i aresztowania byłych żołnierzy AK. Ojciec Tomka również zostaje zabrany przez UB, dlatego matka wywozi go na Mazury i od tej chwili opiekę nad nim sprawuje dziadek – piłsudczyk, kawalerzysta, uczestnik kampanii wrześniowej, uciekinier ze stolicy, w której nie potrafił się odnaleźć po powrocie z oflagu. W poniemieckiej, zagubionej w mazurskich lasach posiadłości, na przekór otaczającej socjalistycznej rzeczywistości, Józef Bronowicz tworzy namiastkę przedwojennego dworku ziemiańskiego, w którym obowiązują prawość, przyzwoitość, poszanowanie innych bez względu na narodowość i pochodzenie, wielki szacunek dla natury. I nawet skandal obyczajowy, który wywołuje senior rodu oraz towarzyszący mu ostracyzm towarzyski nie zmienią jego postawy. Napisana pięknym językiem, mądra i ciepła książka o zwyczajnie porządnych i niezwyczajnie odważnych ludziach, o godnym życiu w czasach, w których za dochowanie wierności ideałom i zasadom często płacono najwyższą cenę. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (KH)

Pszczelarstwo w Sudetach Zachodnich. Znaczenie rozwoju pszczelarstwa dla środowiska naturalnego w Sudetach Zachodnich. Marek Bartnik
Albert Einstein twierdził, że ludzkość przeżyje zaledwie 4 lata od chwili, gdy znikną pszczoły. Chińczycy z powodu braku pszczół własnoręcznie zapylają swoje sady. Owady kojarzone z pracowitością zapylają około 80 % roślin, również w Sudetach. Najstarsze wzmianki dotyczące hodowli pszczół na zachodzie Śląska pochodzą z XI wieku, w Zgorzelcu wydano najstarszą niemiecka książkę poświęcona pszczelarstwu, napisana przez odkrywcę hodowli matek z jaja pszczelego Nickela Jacoba a w XVIII wieku na Łużycach pracował pastor – pszczelarz Hadam Bohuchwał Šěrach , który jako pierwszy stwierdził żeńską płeć robotnic. To zaledwie początek ciekawostek zawartych w publikacji, która opowiada czym jest bartnictwo i czym się różni od pszczelarstwa, snuje historię tych pożytecznych zajęć na naszym terenie, stwierdza atrakcyjność podgórskich łąk dla pszczół, które potwierdzają lokalne nazwy : Barcinek, Pasiecznik. W książce znajdziemy też wyjaśnienie, dlaczego sudecki miód wielokwiatowy znalazł się na Liście Produktów Tradycyjnych. To niewielkie wydawnictwo stanowi kompendium podstawowej wiedzy na temat pszczół, ich pracy, roli, jaka pełnią w ekosystemie, produktów i ich właściwości oraz zagrożeń i lokalnych aspektów pszczelarstwa. Nie trzeba wielu słów, żeby przekonać czytelnika, jak ważną rolę pełnia te, żyjące obok nas owady, i jak istotne są działania podejmowane przez kolejne pokolenia sudeckich bartników i pszczelarzy, w tym członków Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jeleniej Górze. Publikacja dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

O ptakach. Andrzej Kruszewicz
Dlaczego bocian unosi nogę? Jak długi jest język dzięcioła? Czy wrona potrafi śpiewać? Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach to wspaniała książka dla całej rodziny, autorska opowieść ilustrowana zdjęciami najlepszych fotografów przyrody. Zawiera portrety najważniejszych gatunków ptaków Polski oraz barwne historie o ich życiu i zwyczajach. Andrzej Kruszewicz, jak mało kto, potrafi opowiadać o ptakach. Jego historie o podopiecznych warszawskiego Azylu dla ptaków wzbudzają niezwykłe emocje u czytelników. W książce znajdziemy: najważniejsze gatunki ptaków Polski, fascynujące opowieści, znakomite fotografie, zabawne ilustracje. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Cynkowi chłopcy - Swietłana Aleksijewicz; czyta: Krystyna Czubówna
Tytułowi cynkowi chłopcy to radzieccy żołnierze, którzy pojechali do Afganistanu na, jak im mówiono, sprawiedliwą wojnę, gdzie będą pomagać narodowi afgańskiemu. Tu będą walczyć z feudalizmem, budować szkoły, drogi, mosty. Wojna trwała 10 lat. Niektórzy z tych żołnierzy wrócili w cynkowych trumnach. Wojna w Afganistanie pokazana tu z perspektywy najczęściej młodziutkich żołnierzy i ich bliskich. Jedni i drudzy są ofiarami dźwigającymi niewyobrażalny bagaż doświadczeń.
,,Cynkowi chłopcy” to jedna z najbardziej wstrząsających i prawdziwych książek o wojnie, nie tylko w Afganistanie. Autorkę należy podziwiać za jej literacki kunszt i reporterską odwagę, za umiejętność przeniesienia na papier tego co wydaje się nie do opowiedzenia i nie do pojęcia…
Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
88
Co parę dni po parę litrów
10%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
31%
Różnie, to zależy
51%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
 
Piłka ręczna
"Witaminki" walczą u siebie zaciekle z Żorami
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group